2022’deki özelleştirme tutarı belli oldu

2022’deki özelleştirme tutarı belli oldu

Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun 2022’de karara bağladığı toplam 245 özelleştirme, şirket birleşme ve satın alma işleminin tutarı 86,2 milyar TL oldu.

2022 Yılı Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu yayımlandı.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada geçen yıl kurum tarafından toplam 245 adet birleşme, devralma ve özelleştirme işleminin incelendiği belirtilerek; özelleştirmeler hariç toplam işlem büyüklüğünün ise 72,2 milyar lira olduğu ifade edildi.

Rapora göre, 2022’de hedef şirketin Türkiye kökenli olduğu birleşme ve devralmalar içinde en çok işlemin, 8 işlem adediyle “elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı” alanında; en yüksek işlem değerinin ise yaklaşık 8,35 milyar TL ile yine aynı alanda olduğu belirtildi.

İncelenen 7 özelleştirme işlemi “elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı”, “havalimanı işletmeciliği”, “doğal gaz ithalatı ve dağıtımı” ile “imalat” sektörünün muhtelif alt kollarına ilişkin olurken, en yüksek bedelli özelleştirme işlemi de yaklaşık 9,75 milyar TL ile “havalimanı işletmeciliği” alanında oldu.

Yabancı sıralamasında ilk sırada BAE ve Hollanda yer aldı
Rapora göre, 2022 yılında yabancı yatırımcılar tarafından 36 ayrı birleşme ve devralma işleminde Türkiye kökenli şirketlere yatırım yapılması öngörüldü.

Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada beşer işlem ile Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri kökenli yatırımcılar yer aldı. Hedef şirketin Türkiye kökenli olduğu bu işlemlerde yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirileceği bildirilen yatırım tutarı yaklaşık 43 milyar lira oldu.

2022 yılında ayrıca, yabancıların yurt dışında gerçekleştirdikleri 145 birleşme ve devralma işlemi incelendi. Türkiye kökenli şirketlere doğrudan yatırım öngörülmeyen bu işlemlerde, bildirilen toplam işlem bedeli 5 trilyon 570 milyar lira olarak raporlandı.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.