50 mini uygulamalı, 2 milyon kullanıcılı örnek süper uygulama: İSTANBUL SENİN

50 mini uygulamalı, 2 milyon kullanıcılı örnek süper uygulama: İSTANBUL SENİN

AKILLI YAŞAM DERGİSİ

Tek tıkla İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) hizmetlerine ulaşmayı sağlayan İstanbul Senin süper uygulaması, 50 mini uygulamayı barındırıyor. İlk yılında 1.5 milyondan fazla kullanıcıya erişen İstanbul Senin, 2022 bitmeden bu sayıyı 2 milyona ulaştırmaya hedefliyor.

İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Erol Özgüner, “Yakın gelecekte pazaryeri ve ulaşım asistanı gibi farklı birçok yeni mini uygulama kullanıcılarımızın hizmetine sunulacak. Amacımız 16 milyon İstanbullunun hayatını kolaylaştırmak için tasarladığımız bu projenin tüm dünyaya örnek olmaya devam etmesi” diyor.

Erol Özgüner ile İstanbul Senin süper uygulamasının çıkış noktasını, ulaştığı seviyeyi ve kullanıcılarına sağladığı avantajları konuştuk…

“İstanbul Senin” süper uygulama (super app) fikri nasıl ortaya çıktı? Geliştirme ve uygulamaya alma aşamalarını anlatabilir misiniz? Dünyada benzer örnekleri var mı? Esinlendiğiniz, yararlandığınız kaynaklar, oluşumlar var varsa belirtebilir misiniz?

İstanbul Senin süper uygulaması, İstanbulluların şehre dair tüm hizmetlere tek bir noktadan erişmeleri ana fikri doğrultusunda Kasım 2021’de hayata geçirildi. Alışılagelmiş uygulamalar yerine bir süper uygulamayla ilerlenmesinin en önemli sebebi, hayatı kolaylaştıran bir deneyim sunmak ve bu deneyimi sunarken de kişisel verilerin en üst güvenlik standartlarıyla korunmasıydı.

“Güvenli süper uygulama” deyince de dünyada bu hizmeti uçtan uca sunan en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan ve 2022 yılı Gartner raporlarında da Magic Quadrant tarafından listelenen teknoloji iş ortağımız KOBIL ile çalıştık. KOBIL, 1986 yılından bu yana 100 milyondan fazla kullanıcısı olan, başta finans ve kamu hizmetleri olmak üzere farklı sektörlerde dijital kimlikle güvenlik çözümleri sunuyor. Güvenli süper uygulama teknolojisi de içinde dijital kimlik, güvenli mesajlaşma ve ödeme çözümlerini barındıran bir servis platformu. Geliştirme aşamasında önceliğimiz iyi bir teknoloji altyapısı olması ve vatandaşların veri güvenliğini sağlanması oldu. Tüm verilerin İBB sunucularında tutulduğu bir yapıda yepyeni bir müşteri yolculuğu tasarlandı. Tek kimlikle bugün 50’den fazla mini uygulamayı her seferinde ayrıca bilgi girmeye gerek olmadan kullanmak mümkün.

İstanbul Senin’de sadece vatandaşları değil tüm şehrin ekosistemini bir araya getirme vizyonu var. O yüzden önemli markalardan startup’lara kadar geniş bir yelpazede hizmet verebilecek bir altyapı üzerine inşa edilen İstanbul Senin yakında pek çok markaya ve girişime de ev sahipliği yapacak.

Tüm bunları bir araya getirince İstanbul Senin’in dünyada bu çapta hayata geçirilmiş gerçek anlamda ilk güvenli süper uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Elbette başta Uzakdoğu menşeli çözümleri inceledik ama bugün İstanbul Senin için “dünya şehirlerinin esinlendiği bir dijital dönüşüm projesi ve dünya şehirlerinin ilham alacağı bir uygulama” demek daha doğru olacaktır.

“İstanbul Senin” bünyesinde hangi özellikler var? Bunlar kullanıcılarına ne gibi fayda ve avantajlar sağlıyor?

İstanbul Senin uygulaması, İBB hizmetlerine tek tıkla erişimi mümkün kılıyor. “İş Ara İş Bul” mini uygulamasıyla istihdam imkanı sağlıyor. İBB’nin Bölgesel İstihdam Ofisleri erişim noktalarına ve bunlarla entegre olan mini uygulamasına 200 bin İstanbullu iş başvuruda bulunmasına aracılık etti. İstanbulluların vazgeçilmezi İBB Wi-Fi’a İstanbul Senin üzerinden bağlananlara aylık 60 GB kullanım kotası sağlanıyor. İBB Genç Üniversiteli mini uygulamasıyla 75 bin genç, kişi başı 4 bin 500 TL karşılıksız burs başvurusunu bu platformdan yapabiliyor. Sen Oku Diye, Ders Atölyeleri, 100 Kadın Yazılımcı, Enstitü İstanbul İSMEK ücretsiz kurs başvurularına da erişmek bu platformda kolaylaştırılmış durumda.

Uygulamayı kullanan İstanbullular kendilerine sunulan kampanya ve tekliflerden de faydalanabiliyorlar. Kullanıcılar İstanbul kitapçısındaki alışverişlerinde yüzde 25 indirim imkanına sahip. Kemerburgaz Kent Ormanı Otoparkı’nda yüzde 20 indirimden faydalanabiliyorlar. Tüm bunlara benzer hayatı kolaylaştıran 50’den fazla mini uygulamaya yakın zamanda yenileri de eklenecek.

İstanbul Senin, “İş Ara İş Bul” mini uygulamasıyla istihdam imkanı sağlıyor. İBB’nin Bölgesel İstihdam Ofisleri erişim noktalarına ve bunlarla entegre olan mini uygulamasına 200 bin İstanbullu iş başvuruda bulunmasına aracılık etti.

KULLANICI SAYISI 2 MİLYONA DAYANDI

İstanbul Senin süper uygulamasının ulaştığı seviyeyi öğrenebilir miyiz?

İstanbul Senin süper uygulaması henüz ilk yılında 1.5 milyondan fazla kullanıcıya erişmiş durumda. Hedefimiz 2022 yılı bitmeden 2 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmak. Bazı önemli kullanım istatistiklerimiz şöyle:

  • İBB WiFi noktalarına günde 100 binden fazla kişi İstanbul Senin üzerinden tek tıkla bağlanabiliyor. Yılda 5 milyonun üzerinde giriş sağlanan İBB WiFi, mobil olarak artık sadece İstanbul Senin’de.
  • Her gün 20 binden fazla İstanbullu “Otobüsüm Nerede” mini uygulamasıyla otobüsünün durağa kaç dakika sonra geleceğini görebiliyor, zamanını daha iyi ayarlıyor. Üstelik hazırlıkları süren yeni bir uygulama, İstanbullulara bir ulaşım asistanı uygulaması sunacak. Bu sayede her İstanbullu, hangi ulaşım araçlarını kullanarak ne kadar sürede ve nasıl bir maliyetle bulundukları noktadan gitmek istedikleri noktaya gidebileceğini görebilecek.
  • İster fatura geçmişi ister tüketiminin görülebildiği İGDAŞ ve İSKİ mini uygulamalarından faturalar hızlıca ve ücretsiz olarak ödenebiliyor.
  • Ayda 500 binden fazla haneye giren Hamidiye Su, ister kredi kartı ister İstanbul Kart’la ödeme opsiyonuyla İstanbul Senin içerisinde online satış yapıyor.

Hazırlıkları süren yeni bir uygulama, İstanbullulara bir ulaşım asistanı uygulaması sunacak. Bu sayede her İstanbullu, hangi ulaşım araçlarını kullanarak ne kadar sürede ve nasıl bir maliyetle bulundukları noktadan gitmek istedikleri noktaya gidebileceğini görebilecek.

SIRADA PAZARYERİ VE ULAŞIM ASİSTANI VAR

Önümüzdeki dönemde yeni alanlar, yenilikler, geliştirmeler olacak mı?

İstanbul, dünyanın önemli metropollerinden biri. Ekonomi, kültür, turizm, alışveriş ve çok daha fazlası için bir buluşma noktası. İstanbul Senin süper uygulaması da bu ekosistemin her bir paydaşına benzersiz bir deneyim sunmak, markalara ve girişimcilere yeni iş modellerini hayata geçirebilecekleri bir ortam yaratmak özetle şehrin dijital dönüşümüne katkı sunmak üzere büyümeye devam edecek.

Yakın gelecekte pazaryeri ve ulaşım asistanı gibi farklı birçok yeni mini uygulama kullanıcılarımızın hizmetine sunulacak. Amacımız 16 milyon İstanbullunun hayatını kolaylaştırmak için tasarladığımız bu projenin tüm dünyaya örnek olmaya devam etmesi.

Son olarak süper uygulamaların geleceğini de değerlendirebilir misiniz?

Ekim ayı ortasında Gartner, 2023 Stratejik Teknoloji Trend Raporu’nu yayınladı ve önümüzdeki dönem hayatımızı etkileyecek 10 teknoloji arasında süper uygulamalara da yer verdi. Dünyanın en önemli girişimcilerinden Elon Musk’un Twitter’ı aldığında bir süper uygulama yapmak istemesi de dikkate değer bir açıklama.

Tekil uygulamalarla bugün yaşadığımız parçalı deneyimin güvenli süper uygulamalar sayesinde gelecekte bütünleşik bir deneyime taşınacağını öngörmek hiç de zor değil. Diğer yandan, verinin en büyük güç olacağı gelecekte veri güvenliğinin kusursuz sağlanması olmazsa olmaz. O yüzden tüm kurumlar ve markaların vatandaşlar, kullanıcılar ve hatta çalışanları için güvenli süper uygulamaları dijital dönüşüm stratejilerinin bir parçası olarak konumlaması gerektiğine inanıyoruz.

Potansiyelini kullanabilen ve ekosistem gücünü hayata geçirebilen kurumların önümüzdeki dönemde kendi ekosistemlerini kurarak ayakta kalabileceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla platform ekonomisine hazır olmak için bugün dijital dönüşümü doğru anlamak ve dijital stratejileri etkin bir şekilde konumlamak gerekiyor. Bu sebeple servis platformu ve güvenli süper uygulamaları gibi yeni iş modellerini hayata geçirebilecek teknolojileri kullanabilmek önemli.

Özetle, bize göre gelecekte başarı, platform ekonomisine uyum sağlamak için kendi ekosistemini oluşturabilecek teknoloji ve strateji geçişini güvenli bir veri yönetimiyle yapabilmekten