ABD’de borç tavanı krizi: Ülke 1 Haziran’da temerrüde düşebilir

ABD’de borç tavanı krizi: Ülke 1 Haziran’da temerrüde düşebilir

ABD’de iki siyasi kanadın temsilcileri arasındaki açmaz sürerken; bu durum, ABD ekonomisinin tarihte ilk kez temerrüde düşmesi ve küresel ölçekte finansal piyasalarını altüst etme ihtimalini yakınlaştırıyor.

Senato yaklaşan borç tavanı krizini bertaraf etmek için adım atılması yönünde henüz bir sinyal vermedi. Cumhuriyetçiler 31.4 trilyon dolarlık limiti koşulsuz yükseltme çağrılarını reddetti, Demokratlar ise görüşme fikirlerini dikkate almadı.

BİDEN’DAN HAMLE

ABD Başkanı Joe Biden, dün Hazine Bakanlığı’nın hükümetin 1 Haziran’a kadar ödeme gerçekleştirecek parası kalmayabileceği yönünde uyarıda bulunmasının ardından Kongre’de mensubu dört kıdemli siyasetçiyi gelecek hafta Beyaz Saray’a davet etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’ye yazdığı mektupta Kongre’nin gereken düzenlemeleri onaylamaması halinde bakanlığın “büyük ihtimalle 1 Haziran’dan itibaren” yükümlülüklerini ödeyemeyecek duruma gelebileceğini belirtti.

TEMERRÜT YAKLAŞIYOR MU?

Yellen’in açıkladığı olasılık ABD’de daha önce benzeri görülmemiş ve gerçekleşmesi halinde küresel ekonomiyi sarsacağı düşünülen bir temerrüdün yaklaştığı yönünde riski artırdı. Washington’da Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında borç tavanı konusundaki anlaşmazlık aylardır sürüyor.

Biden, diplomatik bir gezi nedeniyle Kudüs’te olan ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi başkanı Kevin McCarthy’yi aradı ve kendisini 9 Mayıs’ta Beyaz Saray’da görüşmeye davet etti. Biden ve McCarthy bu konu üzerine Şubat ayından beri görüşmemişti.

Biden, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların lider Hakeem Jeffries, Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer ve Cumhuriyetçi lider Mitch McConnell’ı da Beyaz Saraya davet etti.