AK Parti meclis grubu belli oldu

AK Parti meclis grubu belli oldu

AK Parti Grubu, 28. Dönem TBMM’de görev alacak yeni grup başkanı ve grup başkanvekillerinin belirlenmesi için basına kapalı toplandı.

Toplantıda, AK Parti Grup Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili Abdullah Güler oldu.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekilliklerine ise İstanbul Milletvekili Özlem Zengin, Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu seçildi.

HUKUKÇU AĞIRLIĞI VE İLK KEZ İKİ KADIN

AK Parti’nin 28. Dönem TBMM grup yönetimi hukukçu ağırlığıyla dikkat çekti. Grup Başkanı ve 4 grup başkanvekilinin hukuk fakültelerinden mezun olduktan sonra avukatlık yaptıkları biliniyor.

Kamuoyunda daha çok rol aldığı dizilerle tanınan TBMM’nin yeni yüzlerinden Bahadır Yenişehirlioğlu da hukuk mezunu ve avukatlık yapmış bir isim.

Grup yönetiminin bir başka dikkat çekici yönü de ilk kez bu dönemde aynı anda iki kadın grup başkanvekili görev alması.

ABDULLAH GÜLER KİMDİR?

1969 Sivas doğumlu Abdullah Güler, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İstanbul’da uzun yıllar serbest avukat olarak çalıştıktan sonra, TOKİ Başkan Danışmanı ve Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı. 2016-2018 yılları arasında Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2003-2015 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2009-2014 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği ve Hukuk Komisyonu Başkanlığı yaptı. Güler, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi.

ÖZLEM ZENGİN KİMDİR?

1969 Tokat doğumlu Özlem Zengin, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Din Sosyolojisi alanında yüksek lisans yaptı. Serbest avukat olarak çalıştı. Medya alanında çalışmalar ve televizyon programları yaptı. 25. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı olarak görev aldı.

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU KİMDİR?

1968 İstanbul doğumlu Muhammet Emin Akbaşoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ayrıca Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Gaziosmanpaşa Millî Gençlik Vakfı İlçe Başkanlığı, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürü ve Müfettiş olarak, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nda Hukuk Müşaviri ve 1. Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı. Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcılığı’na atandı. Avrupa ülkeleri ile birlikte gerçekleştirilen Geliştirilmiş Bilirkişilik Projesinde Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde bulundu. 25, 26 ve 27. Dönem Çankırı Milletvekili seçildi. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Kâtip Üyesi olarak görev aldı.

ABDULHAMİT GÜL KİMDİR?

1977 Gaziantep doğumlu Abdulhamit Gül, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Milli Gençlik Vakfı Üniversitelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Üyesidir. Ankara’da serbest avukatlık yaptı. Refah ve Fazilet Partisi Ankara İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. HAS Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Ankara İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresinde yeniden MKYK Üyeliğine seçildi ve AK Parti Genel Sekreteri olarak görevlendirildi. Adalet Bakanlığı görevini yürüttü.

LEYLA ŞAHİN USTA KİMDİR?

1973 İstanbul doğumlu Leyla Şahin Usta, tıp dokturu. Tıp eğitimini Viyana Medizinische Universität’ta tamamladı. 25 ve 26. Dönemde Konya Milletvekili seçildi. AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Üyeliği, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Sözcülüğü, çeşitli Meclis araştırması komisyonları ve Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği yaptı.

BAHADIR YENİŞEHİRLİOĞLU KİMDİR?

1962 Manisa doğumlu Bahadır Yenişehirlioğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Uzunca dönem serbest avukatlık yaptıktan sonra edebiyat dünyasına adımını attı. Sonrasında pek çok dizide ve filmde rol aldı. Son Hasat, Beyaz Usta Siyah Çırak, Kara Güneş, Aşk Cephesi, Aşk Çölü, Kanaviçe ve Kerime adlı eserlerin yazarı olan Yenişehirlioğlu, Yedi Güzel Adam’da sahaf İsmail Bey karakterini, Sevda Kuşun Kanadında Saatçi Hüsnü karakterini, Payitaht Abdülhamid’de Tahsin Paşa karakterini canlandırdı. Bu dizilerin yanı sıra Direniş Karatay ve Vecihi Hürkuş filmlerindeki Ratip Albay ve Alpdoğan Bey karakterleri de Yenişehirlioğlu’nun sinemada rol aldığı eserler olarak kayıtlara geçti.