Akçelik 25 milyon euro tutarında yatırım gerçekleştirdi

Akçelik 25 milyon euro tutarında yatırım gerçekleştirdi

Akçelik Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kocaeli’nde full otomasyonlu krom kaplı çelik üretim tesisini ay başında devreye soktu.

2020 yılında Almanya, 2021 yılında ise Romanya’da fabrika satın alma operasyonuna imza atan Akçelik, küresel marka olma yolunda attığı adımlarla Kocaeli üretim tesisi ile birlikte toplamda 25 milyon euro tutarında bir yatırım gerçekleştirdi.

45 yıllık tecrübesiyle vasıflı çelik sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alan Akçelik Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş, full otomasyonlu krom kaplı çelik üretim tesisini bu ayın başında hayata geçirdi. Bu yeni tesis için yatırım 2022 yılında başlamıştı. Şirket, burada üretilecek ürünlerle Türkiye’nin net ithalatçı olduğu bu ürün grubunda ülke ekonomisini ithalat bağımlılığından kurtarmanın yanı sıra küresel pazarda da lider marka olmayı hedefliyor.

Diğer tarafta, Akçelik Avrupa’daki üretim ve dağıtım faaliyetlerini satın alma ve ortaklık yöntemi ile geliştiriyor. Akçelik, bu amaçla 2020 yılında Almanya’da BWS Blankstahlwerk Sindorf GmbH Fabrikası’nın % 100 hissesini, 2021 yılında ise Romanya’da krom kaplı çelik miller ve lineer şaftlar üreten sektör markası Tristar Steel’in % 58 hissesini satın aldı. Böylelikle, Avrupa’daki en yüksek korozyon direncine sahip krom kaplı çelik milleri üretebilme başarısına imza attı.

Otomasyon tecrübesini, Romanya’daki ortağı Tristar Steel’in üretim tecrübesi ile birleştiren şirket, Akçelik, yurt dışı satın almalar ve Kocaeli’de faaliyete geçirdiği; full otomasyonlu krom kaplı çelik üretim tesisi ile birlikte toplamda 25 milyon euro tutarında bir yatırıma imza attı.

Yeni GES yolda

Şirketin Kocaeli üretim tesisi ve Gebze lojistik ve çelik servis merkezinde güneş enerjisi santralleri (GES) projeleri ile çevreci ve yenilenebilir bir enerji kaynağı yatırımı yapılması için fizibilite çalışması gerçekleştirdiğine vurgu yapan Akçelik Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su Yavuz Kılıç, “Bu yatırım sonucunda üretim tesislerinde kullanılan enerjinin % 75’ini ve Gebze Muallim Köy lojistik ve çelik servis merkezinde kullanılan enerjinin ise %100’ünü güneş enerjisinden elde ederek gerek yurt içi gerekse küresel pazarda rekabet gücümüzü daha da artırmayı amaçlıyoruz” dedi.