Aktaş: En iyi tasarruf, harcamak!

Aktaş: En iyi tasarruf, harcamak!

Dünya yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü yazısında mevcut enflasyonist ortamda tasarruf etmenin zaten zor olduğunu; tasarruf edebilenlerin ise paralarını enflasyona karşı koruyabilecek tasarruf aracının neredeyse kalmadığını belirtti.

Aktaş, yazısında şunları yazdı:

Tasarruf sahibinin bir kısmı kur korumalı mevduata yönelmiş; oradan elde edilen getiri de kur artışı kadar ve kurda da enflasyonun biraz üstünde, sınırlı bir getiri var. Son üç ayda o getiri de ortadan kalkmış.

Geriye finansal yatırım alanı olarak bir tek borsa kalıyor. Borsa son bir yılda bütün dönemlerde reel olarak kazandırmış. İyi güzel de, tasarruf sahibinin kaçta kaçı ya da tasarrufların ne kadarı borsada ki… Hem borsada müthiş para kazanmak da mümkün, hem kısa dönemli al-sat yapmaya kalkışınca anaparadan olma riski de var.

Fiyat artışını da tetikliyor

Bir tasarruf aracı olur; enflasyonun çok üstünde getiri sağlayacaktır… Bize şu dönemde “Bugün almayıp bir süre beklersem ve birikimimi şuraya yatırıp değerlendirirsem yarın aynı ürünü aldığımda cebimde param kalır” dedirtecek bir tasarruf aracı var mı?

Devlet iç borçlanma senedinde nasıl oldu da üç aylık ve altı aylık getiriler pozitif gerçekleşti? Son ay negatif, son bir yıl negatif, ama üç ve altı ay pozitif…

Hani hep ‘faiz lobisi, faiz lobisi’ denilir ve faiz indirilerek bu ‘lobilerin’ adeta yok edileceği ileri sürülür ya, bu görüşün gerçeklerle bağdaşmadığı çok somut olarak bir kez daha ortaya çıktı.

Son üç aylık ve son altı aylık dönemde devlet iç borçlanma senedinden enflasyonun üstünde getiri, bu senetlerin faizinin ‘artırılması’ sonucu değil, ‘indirilmesi’ sonucu oluştu.

İskontolu satılan bu senetler nominal 100 lira bedelle çıkarılmış ve faiz de örneğin yüzde 25 ise, satış fiyatı (100/1.25) 80 liradır. Faiz yüzde 15’e düşerse, bu senedin fiyatı bir anda (100/1.15) 87 liraya çıkar.

İşte iç borçlanma senedinde üç ve altı aylık dönemde enflasyonun üstünde getiri elde edilmesini bu dönemde faizin inmiş olması sağlamıştır.”