Alibaba’dan Taobao platformuna devasa yatırım planı

Alibaba’dan Taobao platformuna devasa yatırım planı

Alibaba Group Holding Ltd., şirketin 6 ana birime ayırmasının ardından Taobao alışveriş platformuna “devasa” boyutta yatırım yapacağını duyurdu.

Taobao Tmall Ticaret Grubu’nun CEO’su Trudy Dai, konu hakkında yaptığı açıklamada, platforma daha fazla kullanıcı çekmek için içerik oluşturmaya özel olarak odaklanacaklarını ve satıcılar için yapay zekâ destekli araçlar kullanacaklarını belirtti.

Kullanıcı kitlesini yükseltmek için “büyük tarihi” yatırımlar yapacaklarını açıklayan Dai, “İçeriğe her zamankinden çok daha fazla yatırım yaparak, her alanda içerik üretimine yön vereceğiz.” dedi. Dai ayrıca Taobao’da satıcılara fayda sağlamak amacıyla platform ücretlerinde ve komisyon oranlarında “zamanında düzenlemeler” yapacaklarını belirtti.

Alibaba, 6 ana birime ayrılma kararı almıştı

Alibaba Group, 28 Mart 2023’de yeni bir yapılanma ile 220 milyar dolarlık imparatorluğunu 6 ana birime ayırmayı planladığını açıklamıştı. Bölünecek şirketlerin her birinin yönetim kurulunun olacağını duyuran Alibaba, bu şirketlerin halka arzını da değerlendireceklerini belirtmişti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 6 birimin içerisinde Bulut İstihbarat Grubu, Taobao Tmall Ticaret Grubu, Yerel Hizmetler Grubu, Cainiao Smart Logistics Grubu, Global Dijital Ticaret Grubu ve Dijital Medya ve Eğlence Grubu’nun olduğu kaydedilmişti.