Allianz’dan iklim krizine dikkat çeken belgesel

Allianz’dan iklim krizine dikkat çeken belgesel

Müziğe ve müzik kültürüne erişmek isteyenler için dijital dünyada buluşma noktası haline gelen Allianz Motto Müzik platformunun belgesellerinden biri olan Sesler ve Suretler, Beyoğlu’nın ikonik mekanlarından Metrohan’da İstanbullularla buluşuyor. İzleyenlere doğaya yönelik bambaşka bir farkındalık kazandırmayı, iklim krizinin etkilerini doğadaki seslerin dönüştüğü suretler üzerinden göstermeyi amaçlayan Sesler ve Suretler serisi, 1900’lerin başından beri İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin restore etmesiyle bellek müzesi, kütüphane ve etkinlik alanı olarak hizmet veren Metrohan’da 9 Ağustos’ta gösterilecek. 

Ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliğe katılanlar, gösterimin ardından geleneksel Türk müziğini elektronik müzik ile birleştiren Baba Zula grubunun kurucularından, müzisyen ve prodüktör, aynı zamanda belgeselin anlatıcısı olan Murat Ertel’in yanı sıra, belgeselin yönetmeni Gökçe Kaan Demirkıran ve ekip üyeleriyle söyleşi yapma imkanına sahip olacak.

İstanbul’un sokaklarında doğanın izini arayan bir yolculuk

Sesler ve Suretler belgesel serisinde, sesin aslında doğa ile başladığına dikkat çekiliyor. Tıpkı insan gibi sesin de doğanın bir parçası olduğunun vurgulandığı belgeselde, Murat Ertel ile İstanbul’un farklı semtlerinde doğaya ait sesler yakalanmaya çalışılıyor. İstanbul’un farklı mekânlarında, sokaklarında, şehrin tam ortasında doğanın izlerini arayan Ertel’in yolculuğu; izleyenlere doğa ile ilgili farklı bir bakış açısı kazandırıyor. İstanbul’un meşhur poyrazının, Haliç’in balıklarının, tarihi yarımadanın çınarlarının konu alındığı projede Murat Ertel’in arayışı, doğanın ne kadar yitirildiğini gözler önüne seriyor. Dört bölümden oluşan mini belgesel serisi Allianz Motto Müzik Youtube kanalından da izlenebiliyor.