Altılı Masa DEVA Partisi ev sahipliğinde toplandı

Altılı Masa DEVA Partisi ev sahipliğinde toplandı

Altı siyasi partinin genel başkanı; Altılı Masa’nın ikinci tur görüşmelerinin ikincisi için, bugün DEVA Partisi’nde bir araya geldi. Millet İttifakı’nı oluşturan Altılı Masa’nın, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem vaadiyle 13 Şubat 2022 tarihinde başlattığı görüşmelerin ilk tur çalışmaları Saadet Partisi ev sahipliğinde 21 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmıştı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın ikinci tur görüşmelerinin ilki 2 Ekim’de, CHP Genel Merkezi’nde yapılmıştı.

Altı siyasi parti genel başkanının sekizinci toplantısı bugün saat 12.00’de, DEVA Partisi Genel Merkezi’nde başladı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, beş genel başkanı; Genel Merkez binası önünde tek tek karşıladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal; DEVA Partisi Genel Merkezi’nin girişinde Babacan ile beraber fotoğraf çektirdikten sonra içeriye geçti.

Altılı Masa’dan dün İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen terör saldırısına ilişkin olarak, “Türkiye’yi terör saldırılarıyla dizayn etmek isteyenlere karşı kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz” açıklaması yapıldı.

Gündemde neler var?

Bugün yapılacak görüşmede ortaklığın ittifaka dönüşüp dönüşmeyeceği masadaki en önemli gündem maddeleri arasında yer alacak. Toplantıda değerlendirilmesi planlanan “seçim sonrası geçiş süreci yol haritası” ittifak kararı konusunda belirleyici olacak.

Temel konularda mutabakata varılırsa, toplantı sonrasındaki ortak açıklamada ‘ittifak’ vurgusu yapılması bekleniyor. Masanın ortak bildirisinde anayasa teklifine de değinilmesi bekleniyor.

AKP’nin Anayasa teklifi

Masadaki bir diğer gündem maddesi ise anayasa teklifi olacak. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği teklifini toplantının gündemine taşıması bekleniyor.

Toplantı sonrası yapılacak ortak açıklamada teklifin nasıl değerlendirileceğine ilişkin bir bölümün yer alması planlanıyor.

BTP’nin talebi

Toplantıda BTP’nin masaya katılma isteği de görüşülecek Masanın en sıcak gündem maddelerinden biri de Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) ittifaka katılma talebi olacak.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş ile görüşen Meral Akşener’in, talebi toplantıda gündeme getirmesi bekleniyor. Masanın ‘altılı’ olarak devam etme ihtimali ise yüksek görünüyor. Toplantıda bu tartışmayla ilgili son kararın verileceği belirtiliyor.

Hala belirsizliğini koruyan ‘ortak aday’ konusunun ise bu toplantıda da görüşülmesi öngörülmüyor.