“Altın sertifikalarının BES’e dahil olması için çalışıyoruz”

“Altın sertifikalarının BES’e dahil olması için çalışıyoruz”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada dijital altın ile ilgili sistemi yıl başında açıklayacaklarını belirtti. Şahin “Altın sertifikalarının BES’e dahil olması için çalışmalar sürüyor” dedi.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Şahin “Mart ayının başından itibaren yastık altı altınların ekonomik döngü içerisine dahil olması ile ilgili bir çalışma başlatmıştık. Şu anda orada 14 tona yakın altın toplanmış durumda. Öte yandan şu anda 5 ton altını halka arz ettik. 5 ton altının da takribi olarak yüzde 7-8’i talep görmüş durumda” şeklinde konuştu.

Şahin talebin bu seviyede kalmasının nedenini “Vatandaşlarımız haberdar değil. Çeşitli sebeplerden dolayı çekinik davrananlar var. Borsa herkesin işlem yaptığı bir mecra değil. Bazı finans kurumlarında teknik bir gerekçeden kaynaklanan çekince vardı, işlem yapmadılar, bunu aştığımızı düşünüyorum. Öte yandan insanlarımız yeni olan şeylere dair bekleme politikası uyguluyor. Şu anda aslında ilgi iyi” şeklinde açıkladı.

“Dijital altın ile ilgili sistemi yıl başında açıklamış olacağız”

Şahin “Altın sertifikalarının BES’e dahil olması için çalışmalar sürüyor. Muhtemelen belirli kısıtlarla dahil olmuş olacak. Dijital altın ile ilgili sistemi yıl başında açıklamış olacağız” dedi.

Şahin madeni para imalatının süreci ve maliyetine dair soruya ise Şahin “Biz bir metal parayı ürettiğimiz zaman bu 10-15 yıl tedavülde kalıyor. Buradaki fayda göz ardı edilerek anlık olarak maliyetlerin üzerinde duruluyor. Tabii ki dönemsel olarak kendi değerinin üstüne çıktığı oluyor. Öte yandan şu anda 1 TL’nin maliyeti nominal değerine geldi. Şu anda tedavülden kalkması planlanan bir para yok” şeklinde yanıt verdi.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.