Altına karmaşık ABD verisi desteği

Altına karmaşık ABD verisi desteği

Altın, gelen karmaşık ekonomik veriler eşliğinde yatırımcıların Fed’in önümüzdeki dönemde faiz artış patikasına dair ipuçları aramasıyla haftalık bazda ikinci haftasını da yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın hafta boyunca 1650-1660 dolar bandında görece sakin bir seyir izlemişti. Değerli metal Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Mart ayında rekor seviyeye yaklaşması sonrası Fed’in agresif sıkılaşma politikasıyla birlikte 2022 zirvesinden yüzde 20 değer kaybı yaşamıştı.

Haftanın başlarında, hizmet ve imalat sektörlerinde daralmanın yanı sıra yeni konut satışlarında düşüş gösteren ABD verileri, Fed’in sıkılaştırmasının ekonomiye üzerinde baskı yaratmaya başladığının sinyallerini vermişti. Bu durum ani bir resesyon yaşanmasına dair endişeleri kısa süreliğine giderse de enflasyon ve yüksek faizlerin önümüzdeki aylarda büyümeyi zayıflatacağı değerlendiriliyor.

Fed’in agresif faiz artış politikasının ne zaman gevşeyebileceğine dair sorular sorular devam ediyor. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda 75 baz puanlık bir artış beklenirken yatırımcılar Kasım toplantısı sonrası Fed’in sıkılaşma patikasını yavaşlatacağını değerlendiriyor.

Ila Commodities Strateji Direktörü Harish Galipelli, “Altın Fed’in faiz artışlarını hali hazırda fiyatlamış olsa da bir sonraki sıkılaşma kararı açıklandığın olumsuz tepki verebilir ama kısa süre sonra toparlanacaktır” değerlendirmesinde bulundu.