Altında ABD enflasyonu desteği

Altında ABD enflasyonu desteği

Altın, ABD enflasyonunun soğuduğuna işaretlerin Fed’in sıkılaştırma döngüsünü yakında durduracağına dair spekülasyonları artırmasıyla yükseldi.

Altın bu hafta yaklaşık yüzde 1 yükselirken rekor seviyeye yakın seyrini sürdürüyor.

Değerli metal, Fed para politikasında gevşemeye gidebileceğine dair fiyatlamaların yanı sıra doların güvenilirliğini tehdit eden ABD borç tavanı krizine dair endişeler nedeniyle ayın büyük bölümünde 2.000 doların üzerinde seyretti.

Spot altın ons başına 2.025 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.273 TL civarında.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına göre gram altın 1.502 TL’ye karşılık gelirken Kapalıçarşı’da ise 1407 TL’den alıcı buluyor.

Çeyrek altının satış fiyatı 2.090 TL olurken Cumhuriyet altını ise 8.470 TL’den satılıyor.

ABD’de manşet enflasyon Nisan ayında yüzde 4,9’a düşerek son iki yılda ilk kez yüzde 5 altında geldi. Bu rakam 10 yıllık tahvil getirilerinin düşürürken yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimlerine ilişkin piyasa beklentilerinin destek bulmasını sağladı.

Faizlerin düşmesi altını destekleme eğilimine sahip olsa da ABD’li politika yapıcıların enflasyonu kontrol altına alma konusunda kullandıkları şahin dil elde edilen yükselişin yumuşamasına neden oldu.

Öte yandan yatırımcılar ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin ABD’nin gerçekleşmesi halinde bir ilk olacak temerrüde düşmesini önlemek için Cuma günü yeniden bir araya gelmesiyle anlaşmaya dair işaretleri takip edecek.

Spot altın geçtiğimiz hafta Fed’in sıkılaşma döngüsünde sona geldiği ve yıl sonuna doğru faiz indirimine gidebileceğine dair spekülasyonlarla rekor seviyelere yaklaşmış ve gram altında 1.291 TL ile yeni rekor seviye görülmüştü.

Ancak sonrasında ABD’den gelen güçlü istihdam verilerinin bu görüşü zayıflatması sonrası değerli metal kazançlarının bir kısmı geri vermişti.