Altında beş haftanın en büyük günlük yükselişi

Altında beş haftanın en büyük günlük yükselişi

Altın, ABD’de bir dizi ekonomik verinin parasal sıkılaştırmada sona yaklaşıldığı yönündeki iyimserliği güçlendirmesiyle beş hafta içindeki en büyük günlük yükselişini yaşadı.

Altın, politika yapıcıların parasal sıkılaştırma döngülerinin sonuna yaklaştığı yönündeki iyimserliği yeniden alevlendiren ekonomik raporların tetiklemesiyle beş hafta içindeki en büyük günlük yükselişi yaşadı.

Spot altın ons başına 1.920 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.680 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Hazine getirileri, zayıf müşteri talebi nedeniyle Ağustos ayında Amerikan ticari faaliyetinin durgunlaştığını gösteren ABD verilerinin açıklanmasının ardından Çarşamba günü eğri boyunca gerilemesi sonrası istikrar kazandı. 10 yıllık Almanya faiz oranı da zayıf Avrupa PMI verilerinin ardından düştü.

Swap yatırımcıları, yetersiz gelen verilere yanıt olarak Fed’in daha fazla parasal sıkılaştırma yapacağı yönündeki fiyatlamalarını geri çevirirken yüksek faizler ve tahvil getirileri, faiz içermeyen metal için genellikle olumsuz olarak değerlendirilir.

MKS PAMP Metal Stratejisi Başkanı Nicky Shiels’e göre, gelen bir dizi zayıf ABD PMI verisinin Fed’in “uzun süre daha yüksek faizler” söylemini değiştirmesi pek mümkün olmasa da rapor, sabit gelir, değerli metaller ve para birimleri genelinde dengesiz konumlanmanın yeniden dengelenmesine yol açtı.

Yatırımcıların dikkati, Jackson Hole Ekonomi Sempozyumu’nda Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü yapacağı ve ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almak için yol haritasındaki son adımları paylaşabileceği konuşmasına çevrilmiş durumda.