Altında dikkatler Fed’e çevrildi

Altında dikkatler Fed’e çevrildi

Altın, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın devasa büyüklükteki faiz artışlarını ne zaman düşüreceğini dair ipuçları için Çarşamba günü yapılacak Fed toplantısına odaklanmasıyla Asya piyasalarında yatay seyretti.

Mart ayından beri her ay değer kaybeden spot altın Salı günü yükseldi. Mart ayında yılın en yüksek seviyesini gören değerli metalde yaşanan kayıplar büyük ölçüde Fed’in agresif parasal sıkılaşma politikasından kaynaklandı.

Altın, doların değer kaybetmesi sonrası Salı günü bir haftanın en düşük seviyesinden yükseldi. ABD açık iş sayılarında sürpriz bir toparlanma gözlenirken bu durumun daha fazla ücret artışını tetiklediği ve Fed’in enflasyonu düşürmek için agresif faiz artışlarını uygulamaya devam etmesi için baskıyı artırmasına neden olduğu değerlendiriliyor.

Öte yandan ABD imalat verileri yeni siparişlerin Ekim ayında beş ayda dördüncü kez daraldığını gösterdi ve merkez bankalarının enflasyonu dizginleme çabalarını artırmasıyla artan küresel durgunluk endişelerini yoğunlaştırdı.

Karmaşık gelen ABD verileri Fed’in önümüzdeki aylarda agresif parasal sıkılaştırmasını yavaşlatıp yavaşlatmayacağına dair soruları artırıyor.

Kotak Securities Emtia Araştırmaları Başkanı Ravindra Rao yatırımcıların Kasım toplantısında eskisine nazaran daha az şahin bir Fed olacağını fiyatladıklarını kaydetti. Bunula birlikte Eski Hazine Bakanı Larry Summers ise, “Fed’in mevcut rotada kalması gerektiğini vurguladı.

Kotak Securities Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao, yatırımcıların ‘Kasım toplantısından sonra daha az şahin bir Fed’i fiyatladıklarını belirtti.

Eski Hazine Bakanı Larry Summers ise büyüme beklentilerinin feci şekilde yanlış yönlendirildiğini ve Fed’in “mevcut rotada kalması” gerektiğini söyledi.