Altında dip görüldü mü?

Altında dip görüldü mü?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kasım ayı toplantısında faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırması sonrası altın fiyatlarında düşüş kaydedildi.

Ons altın 1620 dolar sınırına kadar çekildi. Gram altın tarafında da 970 TL seviyeleri görüldü.

ALB Yatırım Menkul Değerler Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, bundan sonrası için güçlü dolar temasıyla baskının sürebileceğini kaydederken, Fed’in faiz politikasına ilişkin belirsizlikler, resesyon endişeleri, ve merkez bankalarının da altına olan talebi ile birlikte fiyatların dalgalı bir seyir izleyeceğini ifade ediyor.

‘FAİZ ARTIRIMLARININ DEVAM EDECEĞİ BEKLENTİSİ BASKIYI ARTIRIYOR’

Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, “Fed’in kararı sonrasında özellikle gelecek seneye ilişkin belirsizlik ile birlikte tüm varlık fiyatlarında satış görülüyor. Altın da aynı şekilde bundan etkileniyor. Özellikle faiz artışlarına devam edileceği endişesi satış baskısını artırıyor” dedi.

Kısa vadede faiz artırımlarının ne zaman yavaşlayacağına dair belirsizlik olduğunu ifade eden Ergezen, “1620 seviyelerinin daha aşağısı çok fazla beklenmiyor çünkü merkez bankalarının da alım yaptığını görüyoruz bu bir miktar dengelenme sağlıyor. 2023’e ilişkin en net nokta faiz artırımları yavaşlayacak ama ne zaman sorusu önemli. Burada takip edilmesi gereken enflasyon olacak” dedi.

KISA VADELİ DİP BEKLENTİLERİ

“Faiz artırımlarının yavaşlaması dönemine yaklaşmış olmamız bir miktar kısa vadeli dip seviyelerin görülmüş olabileceği beklentisini de oluşturuyor” diyen Ergezen şöyle devam etti, “1620 seviyesinde tutunursa yılın geri kalanında yeniden 1680 bandına doğru hareket beklenilebilir. Dolar endeksi eğer 114’ün üzerine atak yaparsa ons altın tarafında da 1600 seviyelerinin görülme olasılığı artar. Şimdilik faiz artırımlarının yavaşlayağı dönemin yaklaşmasıyla dolar endeksinde bu hareketi beklemiyorum. Bir sonraki Fed toplantısında artık ons altın için yön belirlenecektir”

‘ENFLASYONDA DÜŞÜŞ GÖRÜLENE KADAR ALTINDA BASKI SÜRECEK’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ALB Yatırım Menkul Değerler Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, “ABD’de yüksek faiz oranlarının belki de 2023 yılının büyük bölümünü kapsayacak şekilde devam edeceğini anlıyoruz. Daha önce yüzde 4,5 olarak tahmin edilen Fed politika faizinde tepe noktanın, bir kademe daha yukarı çıkma ihtimali artmış durumda. Dolayısıyla bu gelişmeler, dolar getirisiyle ters korelasyona sahip altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor” dedi.

“ABD’de enflasyonun yüzde 8’in altına düşmeden ve gevşemeye başladığı görülmeden, Fed’in, işi sıkı tutmaya devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Sarı, “Bu süreçte altın fiyatları üzerinde baskı devam edecektir. Ancak enflasyonist baskının hafiflediğini gördüğümüz andan itibaren, ons altın tarafında da artık dip çalışmasının tamamlanmış olduğunu ve yönün yavaş yavaş yukarı dönmeye başlayacağını görebileceğiz. Dolar/TL tarafının stabil görünümünden dolayı, gram altında kayıplar daha sınırlı. 950-970 TL aralığı, gram altında orta-uzun vadeli yatırım için cazip seviyeler” diye konuştu.

POWELL VE KARAR METNİ PİYASALARI BOZDU

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de altının güçlü dolar temasıyla baskılandığını ifade ederek, “Dün akşam itibariyle ABD Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık artışı beklentiler dahilinde gerçekleşti ama Fed Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları ve karar metninde yer alan faiz artırımlarının enflasyonda düşüş görüleceğine kadar devam edeceğine yönelik ifadeler piyasaları bozdu. Bundan sonrası için Ons Altın 1625-1660 arasında baskılanmaya devam edecektir” dedi.

Tarım dışı istihdam ve enflasyon verisinin Fed’in politikası açısından çok önemli olduğunu kaydeden Yıldırımtürk, “Eğer resesyon endişeleri, işten çıkarmalar, jeopolitik gerginlikler yine ön plana çıkarsa altın bundan olumlu etkilenerek, 2023’ün ikinci yarısından sonra altın bu değer kayıplarını çok hızlı telafi edebilir” dedi.

GRAM ALTIN KAPALIÇARŞI’DA 985 TL

Gram altına ilişkin ise bin TL’nin altında çok fazla kalıcılık beklemediğini ifade eden Yıldırımtürk, “Gram altın bankalararası piyasada 975 TL’den satılıyor ama Kapalıçarşı’da şu anda 985 TL. Bin liranın altında çok kalıcı olacağını düşünmüyorum çünkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın doları tutma çabası var, yurt içi enflasyon da yüksek ve Kur Korumalı Mevduat getirisi de sınırlı. TL ile yatırım yapmak isteyenler altın alıyor. Dolar/TL’nin sene sonuna doğru 22 TL’ye doğru hareket etmesi halinde gram altında da 1250 TL seviyeleri görülebilir” dedi.