Altında Fed tutanakları fiyatlaması

Altında Fed tutanakları fiyatlaması

Altın, Çarşamba günü yayımlanan Fed tutanaklarında yetkililerin faiz artış hızını yumuşatmak yaklaşımına destek verdiğinin görülmesiyle gümüşle birlikte art arda üçüncü günde de yükseldi.

Gümüş Eylül ayında gördüğü dip noktasından yüzde 20 toparlanırken değerli metal için yıllardır destek ve direnç noktası işlevi gören 21,40 ve 21,90 dolar seviyeleri arasında seyrini sürdürüyor.

Silver Bullion Pte. Kurucu Ortağı Gregor Gregersen, “Altın, dolar ve tahvil getirilerinin yükselmesine neden olan ve spot altının Mart zirvesinden yüzde 15 gerilemesine sebep olan Fed’in agresif faiz artış politikası nedeniyle değer kaybına uğramıştı. Fed’in faiz artış hızını düşürmeye sıcak bakmasının değerli metal için pozitif bir gelişme olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Gregersen gümüşle ilgili yaptığı değerlendirmede ise, “Gümüşün Ağustos ayından beri daha yüksek seviyeleri görmesi cesaret verici. Değerli metalin 22 dolar üzerine haftalık bazda çıkması durumunda bu daha yüksek fiyatların geleceğinin öncü bir işareti olabilir” yorumunda bulundu.