Anadolu Sigorta ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı

Anadolu Sigorta ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre prim üretimini yüzde 102 oranında artıran Anadolu Sigorta’nın aktif toplamı 45,7 milyar TL’ye ulaşırken yatırıma yönlendirilen portföy büyüklüğü de yüzde 38’lik artışla 24,2 milyar TL oldu. Yönetilen portföyden elde edilen yatırım geliri ise önceki yılın aynı döneminde %15 iken, bu yıl %30 seviyesine yükseldi.

Şirket, ilk 6 ay sonu itibarıyla kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 674 artırarak 2,9 milyar TL net kâr elde etti. Ortalama öz sermaye kârlılığı ise %59 olarak gerçekleşti.

Açıklanan sonuçlara göre Anadolu Sigorta’nın en yüksek prim ürettiği branş, 4,9 milyar TL ile “Kara Araçları” oldu. Bu branşı, 3,7 milyar TL ile “Yangın ve Doğal Afetler”, 3,6 milyar TL ile “Kara Araçları Sorumluluk” ve 2,4 milyar TL ile “Hastalık-Sağlık” branşları takip etti.

İlk yarı yıl sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan, orta vadeli stratejik planlarındaki en önemli başlıklardan biri olan şirketin finansal sonuçlarının geliştirilmesi yolunda ilerlediklerinin altını çizdi. Tuğtan, “Sektörün hacmi büyüyor ve attığımız doğru adımlar sayesinde Anadolu Sigorta olarak prim üretimimizde artış sağlıyoruz. Ancak şirketimiz için prim üretiminde artış kadar sürdürülebilir büyüme ve bu yolla tüm paydaşlarımıza değer yaratma konuları da büyük önem arz ediyor. Risk kabulünde uyguladığımız seçici politikaların etkisiyle, ilk altı ayda elde ettiğimiz 3 milyar TL’ye yakın kâr, doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor” dedi.

Bundan sonraki süreçte de daha kolay, hızlı, inovatif sigortacılık süreçleriyle eşsiz bir müşteri deneyimi yaşatmaya, teknoloji destekli sürdürülebilir çözümlerle toplumun refah ve mutluluğuna katkıda bulunmaya odaklanacaklarını ifade eden Tuğtan, sözlerini şu şekilde sürdürdü. “Son yıllarda ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kriz yaşadık. Covid-19 pandemisi sağlık sigortalarının gerekliliğini, 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri ise DASK ve konut sigortalarının ne kadar kritik olduğunu gözler önüne serdi. Anadolu Sigorta olarak tüm kriz anlarında sigortalılarımıza odaklandık. Hasar anında en hızlı ve doğru şekilde sigortalılarımızın yanlarında olmaya çalışıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi bizi var eden bu topraklar için hiç durmadan üretmeye, değer yaratmaya ve bu değeri yeniden topluma aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Branşlara göre Anadolu Sigorta’nın 2023 ilk 6 ay prim üretimleri şu şekilde: