Asgari ücretli 2023’te öğün başına 6,8 lira, eğitim için aylık 37 lira ayırabilecek

Asgari ücretli 2023’te öğün başına 6,8 lira, eğitim için aylık 37 lira ayırabilecek

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin hesaplamalarına göre asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabileceği tutar sadece 6,8 TL, çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar ise aylık 37 TL olacak.

Yeni açıklanan 8 bin 506 TL’lik asgari ücret, bir çalışanın barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında dahi yetersiz.

Veriler TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistiklerinde en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun madde gruplarına göre yaptığı harcama oranları baz alınarak hesaplanırken asgari ücretlinin eğitim, ulaşım, beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçları karşılamakta zorlanacağı görüldü.

Maaşının büyük bölümünü gıda ve barınma ihtiyacı için harcamak zorunda kalan asgari ücretlinin özellikle büyükşehirlerde ev kiralaması ve kendisi ve ailesinin yeterli beslenmesi neredeyse imkansız.

ÖĞÜN BAŞI 27 TL

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) hesaplamalarına göre, asgari ücretli, şubat ayında eline geçecek olan 8 bin 506 TL’lik gelirinden kendisi ve ailesi için gıdaya günlük sadece 82 TL, öğün başına 27 TL ayırabilecek.

BİSAM’ın TÜİK Tüketim Harcamaları Araştırması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Asgari Ücret İstatistikleri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabileceği tutar sadece 6,8 TL oldu.

4 kişilik aile geçindiren asgari ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar aylık 74 TL her bir çocuk için 37 TL olacak.

Asgari ücretlinin en yoksul yüzde 20’lik dilimin harcamalarına göre çeşitli ürün gruplarına ayırabileceği pay ise şöyle:

ASGARİ ÜCRETLİNİN BARINMASI İMKANSIZ

Endeksa.com veritabanı sonuçlarına göre Kasım 2022 tarihi itibari ile Türkiye genelinde ortalama kiralık evlerin metrekare fiyatının 58,6 TL olduğunu varsayıldığında asgari ücretlinin kira için ayırabileceği tutar ise sadece 1700 TL oldu. Buna göre asgari ücretli kiraya çıkmak istediğinde ortalamada kasım fiyatları ile ancak 29 metrekarelik bir daire tutabiliyor.

Asgari ücretli İstanbul’da ise ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor. Asgari ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımı da büyük bir sorun. İstanbul’da bir aylık abonman ücreti 602 TL.

Asgari ücretlinin ailesi ve kendisi için ulaştırmaya ayırabildiği pay ise ancak 761 TL. Yeni yılda ulaşıma gelecek herhangi bir artış da asgari ücretlinin işe gidiş gelişini bile etkileyecek.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.