Bakan Kurum: Konut fiyatları düşmeye başladı

Bakan Kurum: Konut fiyatları düşmeye başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Konut fiyatları sosyal konut projemizle birlikte durdu, aşağı gelmeye başladı” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İş yerim Projesi’ne değinerek, “Biz Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini bu yüzden yapıyoruz. Konut fiyatları projemizle birlikte durdu, aşağı gelmeye başladı” dedi.

“Bu projelerimizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz” diyen Kurum, “Amacımız, 2035 yılına kadar bu anlamda dönüşüme girmemiş alan kalsın istemiyoruz” diye konuştu.

‘3 MİLYON KONUTU DÖNÜŞTÜRDÜK’
Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından Kentsel Dönüşüm Sempozyumu düzenlendi.

Dünyada ve Türkiye’deki şehircilik çalışmalarının ve akıllı şehir konseptinin konuşulduğu sempozyuma Kurum da katıldı.

Türkiye’de kentsel dönüşüm tarihinin çok eskiye gitmediğini söyleyen Kurum, “Türkiye’nin dört bir yanında 3 milyon konutumuzun dönüşümünü sağladık” dedi.

“Şu an sahada 250 bin konutun dönüşüm çalışmaları devam ediyor” diyen Kurum, “İlan ettiğimiz sosyal konut kampanyamızla da ülkemize 2028 yılına kadar 500 bin sağlam ve güvenli konutumuzu kazandıracağız” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün ihmale gelmeyeceğini vurgulayan Kurum, şöyle devam etti:

“Deprem dönüşümü fikir ve güç birliğinin yanında, vatandaşımızın da rızasıyla çözülebilir. Rızası olmadan bu süreci yapamıyorsunuz.

Daha 3-4 gün önce Beykoz Tokatköy’de, Beyoğlu Okmeydanı’nda dönüşüm sürecini başlattık. İstanbul’un 39 ilçesinde, kentsel dönüşüm çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Fikirtepe’de, Güngören Tozkoparan’da, Kağıthane’de, Esenler’de, İstanbul’un tamamında vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alacak deprem dönüşümü gerçekleştiriyoruz.”

‘MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR, İSTANBUL’DAKİ DEPREMDE HERKES ETKİLENECEK’

Kurum, “Deprem dönüşümünü siyaset üstü bir konu olarak görüyorum denip, bütçelerde depreme ayrılan payın azaltılmasını, hele hele dönüşüm sürecinin tıkanması için her türlü girişimde bulunulmasını üzülerek takip ediyoruz” dedi.

“Muhalefet etmek, sorumluluklarını bilerek hareket etmektir” diyen Kurum, şöyle dedi:

“Bu durumu siyaset üstü görmek zorundayız. İnsanımıza karşı sorumluluk duygusu taşıyan herkes, ivedilikle meselenin aciliyetinin farkına varmalıdır. Aksi takdirde en büyük zararı bu aziz şehir görecektir.

Bu bir milli güvenlik meselesidir. İstanbul’daki bir depremde tüm Türkiye ve ekonomi etkilenecektir. Binlerce kardeşimizi yitireceğimiz bir depremi bekliyoruz.

Hiçbir konutu dönüştürme adına bir irade ortaya koyamadılar. Her türlü mücadeleye hazır olduğumuzu, daima hatırlatacağımızı ifade etmek istiyorum.”