BES’te katılımcı sayısı 14 milyonu aştı

BES’te katılımcı sayısı 14 milyonu aştı

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, 6,7 milyonu OKS’de, 7,8 milyonu da normal katılımcı olmak üzere toplam katılımcıs sayısı 14,5 milyona ulaşırken, toplam fon büyüklüğü de 396,6 milyar lira oldu

Bireysel emeklilik sistemine ilgil devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 5 Ocak 2023 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 830 bin 738 kişi olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 396,6 milyar lira oldu.

Katılımcı sayısının 6 milyon 739 bin 462 kişi olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 32,8 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylelikle sistemde toplam katılımcı sayısı OKS dahil 14 milyon 569 bin kişi, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet Katkısı dahil 430 milyar TL’ye yakaştı.

Ocak 2022 başında toplam fon tutarı 205,5 milyar TL seviyesindeydi. Ocak 2022’de devlet katkısının yüzde 25’ten 30’a yükseltilmesi, BES hesaplarından kısmen ödeme alma imkanı, 45 yaş üstünün talep ederlerse otomatik katılıma dahil edilmeleri BES fonlarının büyümesini hızlandıran en önemli etkenler oldu.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), “İnanıyoruz ki, sistemin katılımcılara en üst düzeyde hizmet kalitesiyle hizmet veren, GSYH içinde önemli bir paya sahip, yurt içi tasarrufları destekleyerek ekonomik büyümenin adeta yakıtı olan bir BES’e hep beraber tanık olacağız” açıklamasında bulundu.

SEDDK’dan genelge

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK), sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin kâr dağıtımına ilişkin dikkat çeken bir genelge yayınladı. Genelgeye göre, kâr dağıtımlarının sermaye yeterliliği seviyesinin yüzde 135’ün altına düşmeyecek seviye ile sınırlandırılması ve her halükârda kâr dağıtımı için Kurumdan onay alınması gerekiyor.

SEDDK Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nda önemli bir tebliğ yayınladı. Tebliğe göre, Özel Riskler Yönetim Merkezi bünyesine dâhil edilen KOBİ’lerin Ticari Faaliyetlerine Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası ile KOBİ’lere Finansman Sağlanmasına Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası kapsamında tarife ve talimatlar ile Özel Riskler Yönetim Merkezinin ve Teknik İşleticisinin bu sigortaların yönetilmesi kapsamındaki çalışma usul ve esaslarını belirlendi.

Teknopark şirketi olarak faaliyet gösterecek T-RUPT, Türk Reasürans grubu bünyesinde kuruldu.
“Türkiye Katılım Sigorta” ve “Türkiye Katılım Hayat” 2023 Ocak ayında üretim faaliyetlerine başladı. Şirketler tüm operasyonlarını katılım sigortacılığı prensiplerine uygun olarak yürütecek.

 

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.