BETAM: Lise altı grupta erkek işsizliği sıçradı

BETAM: Lise altı grupta erkek işsizliği sıçradı

BETAM’ın “İşsizlikte toplamda düşüş, mavi yakada yüksek artış” başlıklı raporuna göre, 2023 yılı birinci çeyrekte istihdamdaki kişi sayısı bir önceki çeyreğe kıyasla 195 binlik artış göstererek 31 milyon 558 bin seviyesine yükselirken işsiz sayısı 62 bin azaldı. Raporda, erkeklerde ‘liste altı’ grupta yüzde 7,7’den yüzde 9,2’ye fırladığı belirtildi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Betam, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ve Araştırma Görevlileri Uğurcan Acar ile Mehmet Cem Şahin tarafından hazırlanan “İşsizlikte toplamda düşüş, mavi yakada yüksek artış” başlıklı Çeyrekten Çeyreğe İşgücü Piyasası Görünümü: 2023 1. Çeyrek araştırma notunu yayımladı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre 2023 yılı birinci çeyrekte istihdamdaki kişi sayısı bir önceki çeyreğe kıyasla 195 binlik artış göstererek 31 milyon 558 bin seviyesine yükselirken işsiz sayısı 62 bin azalmış, sonuçta işgücünde 132 bin artış yaşandı.

Erkeklerde işsizlik oranları yükseköğretim grubunda 1 yüzde puan azalarak yüzde 7,1 oldu. Genel lise ve mesleki veya teknik lise gruplarında erkek işsizlik oranı pek fazla değişmezken sırasıyla yarım puanlık artış ve 0,1 puanlık azalış izlendi. “Lise altı” grubunda işsizlik oranının yüzde 7,7’den yüzde 9,2’ye fırladığı görüldü.

Kadın işsizlik oranı önceki çeyreğe kıyasla “Genel Lise” ve “Lise Altı” grubunda yükselirken, diğer gruplarda düştü. “Genel Lise” mezunlarında 1,1 yüzde puan yükselerek yüzde 19,5 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel istihdam verilerine bakıldığında hizmetler sektöründe 198 binlik yükselişle yüzde 1,1 artış yaşandığı görüldü. İnşaat istihdamı yüzde 3,1’le 60 bin artarken sanayi istihdamında artış 51 bin yani binde 7 olarak gerçekleşti. Tarım istihdamı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4, 115 bin kişi azaldı.

Lise altı kadın işsizliği yüzde 1,2 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış genç (15-24 yaş arası) işsizlik oranı kadın ve erkek istihdamındaki artışlara rağmen 0,9 yüzde puanlık artışla yüzde 19,9’a yükselmiştir. Genç kadınlardaki işsizlik oranı 2 yüzde puan artarak yüzde 27,6 olarak gerçekleşti, böylece genç kadın ve erkek işsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı 12 yüzde puana yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmamış verilere göre bir önceki çeyreğe kıyasla lise altı ve lise mezunlarında işsizlik oranı artarken (sırasıyla 1,2 ve 0,7 yüzde puan), mesleki veya teknik lise mezunu ve yükseköğretim mezunlarında azaldı. Düşüş mesleki veya teknik lise mezunlarında binde 2 olurken yükseköğrenim mezunlarında yüzde 1,1 olarak izlendi.