Bitcoin’de Türk yatırımcılar dünya rekoru kırdı

Bitcoin’de Türk yatırımcılar dünya rekoru kırdı

EKONOMİMANSET.COM/DIŞ HABERLER

Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements) tarafından yayınlanan bir rapor Türk yatırımcıların kripto varlıklara olan ilgisini gözler önüne serdi. Rapora göre Türkiye bitcoin kullanımında Singapur, ABD ve İngiltere’yi geride bırakarak dünya birincisi oldu. BIS uzmanları tarafından kaleme alınan rapora göre dünya genelindeki yatırımcıların dörtte üçü Bitcoin yatırımları yüzünden para kaybetti. Çünkü yatırımcıların büyük bölümü dijital dünyanın ‘doları’ olarak kabul edilen Bitcoin’i 20,000 doların üzerindeyken satın aldı.
İsviçre merkezli BIS tarafından yayımlanan rapor yatırımcıların yaklaşık %40’ının 35 yaş altı erkekler olduğunu ve tüm kullanıcıların %35’inden daha azının da kadınlardan oluştuğunu ortaya koydu.
Bitcoin, geçen yıl Kasım ayında, düşük faiz oranları ve hükümetler tarafından verilen geniş teşviklerin de desteğiyle 69 bin dolar ile zirveye ulaşmıştı. Dijital dünyanın en büyük parası, merkez bankalarının faizleri artırması ve kripto varlık piyasasındaki bazı oyuncuların iflası yüzünden son 1 yılda %75 değer kaybetti ve 17,000 dolara kadar geriledi.