Bloomberg Hafize Gaye Erkan’ın kariyerini yazdı

Bloomberg Hafize Gaye Erkan’ın kariyerini yazdı

Hafize Gaye Erkan Wall Street‘te yükselebileceğiniz en yüksek noktaya kadar yükseldi. First Republic Bank‘ın eş başkanı, bankanın iflasından yaklaşık bir buçuk yıl önce bankadan ayrıldı, başka bir finans şirketini yönetti ve ardından bir banka satın alma planları gerçekleşmeyince oradan da ayrıldı. Geçen ayın başında Türkiye’nin merkez bankasını yönetecek ilk kadın olarak atandı ve dünyanın en büyük ekonomilerinden birini şekillendirme planlarıyla yatırımcıları şaşırtıyor.

Bir bankanın yönetim koltuğuna tek başına oturmaya çok yaklaştıktan sonra küresel piyasaların dikkatini çekti. Ancak finansal zekası nedeniyle seçilen 44 yaşındaki yönetici, bu zekasını 900 milyar dolarlık zor durumdaki bir ekonomiyi döndürmek için kullanıp kullanamayacağı sorusuyla karşı karşıya. Mayıs‘ta yapılan seçimlerde kazandığı zaferle 20 yıllık iktidarını bir dönem daha uzatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yıllardır düşük faizlerin enflasyonu körüklemek yerine onunla mücadele ettiğine dair alışılmışın dışında bir politikaya sarıldı. Üç banka başkanını görevden aldı ve bir başka Wall Street emektarı olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte çalışan Erkan, 2019’dan bu yana göreve gelen beşinci isim.

“Dönüştürücü etki yaratma potansiyeline sahipler”

Erkan geçen hafta perşembe günü, görevdeki ilk birkaç haftasında ikinci kez faiz oranlarını beklenenden daha ılımlı bir şekilde artırdı. Özel sermaye şirketi General Atlantic‘i yöneten ve First Republic yönetim kurulunda yıllarca görev yapan Bill Ford, “Gaye kendini kanıtlamış bir lider. Başkan olarak atanması, onun pek çok başarısının takdir edilmesi anlamına geliyor. Şimşek-Erkan ekibi dönüştürücü bir etki yaratma potansiyeline sahip” ifadelerini kullandı.

Hafize Gaye Erkan Wall Street‘te yükselebileceğiniz en yüksek noktaya kadar yükseldi. First Republic Bank‘ın eş başkanı, bankanın iflasından yaklaşık bir buçuk yıl önce bankadan ayrıldı, başka bir finans şirketini yönetti ve ardından bir banka satın alma planları gerçekleşmeyince oradan da ayrıldı. Geçen ayın başında Türkiye’nin merkez bankasını yönetecek ilk kadın olarak atandı ve dünyanın en büyük ekonomilerinden birini şekillendirme planlarıyla yatırımcıları şaşırtıyor. Banka Dünyası