BofA Türkiye enflasyon tahminini yükseltti

BofA Türkiye enflasyon tahminini yükseltti

Dün açıklanan ve tahminleri aşan Ağustos ayı enflasyon verisi sonrası bazı kurumlar enflasyon ve faiz tahminlerini revize etti.

BofA Securities ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, paylaştığı bir raporda Türkiye’de Ağustos enflasyonunun tahminleri aşması nedeniyle daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos ayında sürpriz biçimde 750 baz puanlık faiz artışı yaptığı belirtilen raporda “Önceki 2 ay beklentinin altında kalan faiz artırımları sonrası bu adım olumlu bir sürpriz oldu. Ancak enflasyon beklentilerinin daha da artması nedeniyle daha fazla faiz artırımına ihtiyaç var ve asıl soru Mart ayındaki yerel seçimlerden önce bu tür bir artışın yapılıp yapılmayacağı..” değerlendirmesini yaptı.

“Enflasyon TCMB’nin yıl sonu hedefinin üstünde”

Enflasyonun Ağustos’ta yüzde 59’a ulaştığını hatırlatan kurum yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 58’den yüzde 70’e yükseltti. 2024 beklentisi de yüzde 38’den yüzde 40’a çıktı.

TCMB’nin faiz artışlarına devam edeceği ancak yerel seçim öncesi kış aylarında duraklayacağı belirtildi.

Kurumun yıl sonu politika faizi tahmini yüzde 30 oldu. 2024’ün 2. çeyreğinde ise politika faizinin yüzde 45’e çıkması bekleniyor.