BofA’ya göre nakite dönüş hız kazandı

BofA’ya göre nakite dönüş hız kazandı

Bank of America stratejistlerine göre, Fed’in şahin duruşu nedeniyle yatırımcıların güvenli olduğunu düşündüğü nakite dönüş, Kovid-19 pandemisinin başlangıcından beri en hızlı seviyeye ulaştı.

Fed’in faiz artırımında yavaşlama sinyali vermesine rağmen, Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu ortadan kaldırmak için faiz oranlarının gerektiği kadar yükseltileceği mesajı verdi.

Bank of America’nın EPFR Global’e dayandırdığı verilere göre nakite dönüş 2 Kasım’da biten bir haftada 62,1 milyar dolar hacme ulaştı.

Ekim ayının başından beri ise toplamda 194 milyar dolar hacminde nakite dönüş kaydedildi.

Bank of America stratejistleri, enflasyonun yüksek, istihdamın ise düşük olduğu sürece, Fed’in stratejisinin değişmemesini bekliyor.

EPFR verilerine göre, küresel hisse senedi fonlarına yaklaşık 4 milyar dolarlık kısmı tahvillerden gelmek üzere 6,3 milyar dolar giriş kaydedildi.

Michael Hartnett öncülüğündeki stratejistler yaptıkları değerlendirmede “ABD’de Salı günü yapılacak ara seçimlerde, Cumhuriyetçi Parti’nin kazanmasının daha sıkı bir para politikası, Demokrat Parti’nin kazanmasının ise daha gevşek bir para politikası uygulanmasına neden olacağı düşünülüyor.” ifadesini kullandı.