Bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta nasıl geçti?

Geride kalan haftada küresel piyasaların en önemli gündem maddeleri arasında G20 mesajları, tahıl anlaşması gibi başlıklar yer alırken yurt içinde de konut satışları ve enflasyon beklentileri anketi öne çıktı.

Enflasyon beklentilerinde sınırlı yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini yayımladı. Buna göre enflasyon beklentilerinde sınırlı yükseliş izlenirken, yıl sonu ve 12 ay sonrasına ilişkin kur beklentileri ise geriledi. 2022 yılına ilişkin büyüme beklentisi ise aynı düzeyde kaldı.

Konut fiyatlarında rekor artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayına ilişkin konut fiyat endeksini yayımladı. Konut fiyatları yıllık yüzde 189,2 artarak rekor tazeledi. İstanbul’da konut fiyatları yıllık yüzde 212,1 arttı.

Ukraynalı bakan: Tahıl koridoru anlaşması uzatılacak

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Karadeniz tahıl anlaşmasının 120 gün uzatılacağını duyurdu.

2 liderin tarihi görüşmesinden ılımlı mesajlar

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, G20 Zirvesi için geldikleri Endonezya’nın Bali Adası’nda yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası Beyaz Saray, Biden ve Çinli mevkidaşı Şi’nin görüşmesinin “samimi” geçtiğini ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Pekin’i ziyaret edeceğini duyurdu.

G20 Sonuç Bildirgesi: Merkez bankaları fiyat istikrarını sağlamada kararlı

G20 Sonuç Bildirgesi’nde, “G20 merkez bankaları, amaçlarına uygun şekilde fiyat istikrarını sağlamada güçlü kararlılığa sahip ve enflasyon beklentilerindeki fiyat baskılarını izliyor” ifadesi kullanıldı.

IMF uyardı: Ekonomik görünüm daha kötüye gidecek

Uluslararası Para Fonu IMF, dünya ekonomisine ilişkin beklentilerin, geçen ayki tahminlerinden daha karamsar olduğunu söyledi. IMF Ekonomisti Tryggvi Gudmundsson “Şu anda çok fazla zorluk söz konusu ve zayıflayan ekonomik göstergeler ileride daha fazla zorluğa işaret ediyor” diye yazdı.

İngiltere’de enflasyon 41 yılın zirvesinde

İngiltere’de Ekim ayında enflasyon tahminleri aşarak 41 yılın zirvesine çıktı. Bu durum Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam etmesi konusunda baskıyı artırdı. Bloomberg HT