Buffett’ın gözdesi Occidental yüksek kâr açıkladı!

Buffett’ın gözdesi Occidental yüksek kâr açıkladı!

Petrol üreticileri, geçtiğimiz aylarda düşüş gösteren fakat halen son yılların en yüksek seviyelerinde seyreden ham petrol fiyatlarının getirdiği avantajdan faydalanıyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve OPEC+ tarafından yapılan üretim kesintileri nedeniyle petrol fiyatları yükselmişti.

Midas’ın haberine göre, Milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın yeni gözdesi Houston merkezli petrol ve gaz üreticisinin hisseleri, üretim düzeylerindeki ufak değişikliklere rağmen bu yıl 140% artış gösterdi.

Üçüncü çeyrek net geliri 2,55 milyar dolar olarak gerçekleşti ve hisse fiyatı 2,52 dolara yükseldi. Bu rakam bir önceki yıl 628 milyon dolar olan gelire veya 65 sent olan hisse fiyatına göre dört kat artış anlamına geliyor. Öte yandan kârlılık ikinci çeyrekte açıklanan 3,6 milyar dolarlık seviyeye göre 29% azaldı.

Occidental’ın toplam ortalama küresel üretimi üçüncü çeyrekte günlük 1,18 milyon varil şeklinde gerçekleşerek, öngörülerin tepe noktasına göre günlük 10.000 varil artış gösterdi. Şirket, dördüncü çeyrekte üretimi günlük yaklaşık 50.000 varile çıkarmayı planlıyor.