Çalışanların geliri %50 azalıyor

Çalışanların geliri %50 azalıyor

SİGORTAGUNDEM.COM/ÖZEL HABER

SEWA Direktörü Reemaben Nanavaty,  aşırı sıcakların üyelerin kazançlarını doğrudan etkilediğine dikkat çekerek, “SEWA üyeleri en sıcak günlerde gelirlerinin %40 ila 50’sini kaybettiklerini bildirdi. “ dedi. 

Bunaltıcı sıcakların sağlık, eğitim ve gıdaya erişimi zorlaştırdığına işaret eden Nanavaty tespitlerini şöyle sürdürdü: “Düşük kazanç daha az gıda anlamına geliyor. Buna ilaveten sıcaktan başları döndüğünde, ateşlendiklerinde veya kramp girdiğinde sağlık hizmeti almak için işten izin alamıyorlar. Bu da durumun daha da kötüleşmesi anlamına geliyor. Yani sıcakla ilgili çok küçük bir rahatsızlık büyük bir soruna dönüşebiliyor.”

İşte tam burada ‘Aşırı Sıcak Gelir Sigortası’  devreye giriyor. Bu mikro sigorta bunaltıcı sıcaklar nedeniyle ortaya çıkan gelir kayıplarının bir kısmını telafi etmeyi hedefliyor. SEWA Direktörü Nanavaty, sigorta yardımlarının işçilerin beslenmesine, susuz kalmamasına ve sağlıklarına daha iyi bakabilmelerine yardımcı olacağına inanıyor.

Bu tür bir sigorta ürününün sürdürülebilirliği, daha fazla fon yaratma becerisine bağlı. Arsht-Rock, teknik ve iletişim desteğine ek olarak 500 bin dolar taahhüt etti ve sigorta kapsamını genişletmek için ek finansman arayışında. Düşük ve orta gelirli ülkelerde parametrik iklim bağlantılı sigorta, öncelikle kar amacı gütmeyen kuruluşlar, hükümetler veya donör ülkeler tarafından sübvanse edilen özel ancak büyüyen bir alandır.

‘Aşırı Sıcak Gelir Sigortası’ henüz bir ödemeyi tetiklememiş olsa da, 2023 şimdiden korkunç derecede sıcak geçeceğe benziyor. Sıcak hava dalgaları Hindistan’ı Mart ayı başında vurmaya başladı ve pek çok kişi bu sıcak mevsiminin ne kadar aşırı olacağı konusunda endişeli. Nanavaty, “Hepimiz 50°C’nin üzerine çıkmamasını umuyoruz, ancak süre kesinlikle uzadı.” diyor.

Hindistan’ın kayıtdışı işçileri sıcakla başa çıkmakta giderek daha fazla zorlanıyor. ‘Aşırı Sıcak Gelir Sigortası’ gibi güvenlik ağlarının, artan sıcaklıkların en kötü etkilerinden bazılarına karşı tampon oluşturmaya yardımcı olacağı umut ediliyor.