DASK’lı konut sayısı arttı, kasko yüzde 8’de kaldı

DASK’lı konut sayısı arttı, kasko yüzde 8’de kaldı

2024’e girerken farklı poliçe tekliflerini karşılaştırma olanağı sunan Enuygunsigorta.com’un Genel Müdürü Çiğdem Özdoğan, 2023 yılı sigorta verilerini değerlendirdi. Özdoğan, ilk 10 aylık resmi verilere göre DASK’ta sigortalılık oranında iyi bir yükselme olduğunu, kaskoda ise sigortalı araç sayısındaki artışın piyasaya çokça sıfır araç girmesine rağmen geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 ile sınırlı kaldığını olduğunu söyledi.

2023 yılı sigorta sektörü açısından son derece hızlı geçti. Enuygunsigorta.com’un Genel Müdürü Çiğdem Özdoğan, 2023 yılına dair DASK, kasko, sağlık, trafik ve seyahat sigortalarıyla ilgili verileri paylaştı.

2023 yılında Enuygunsigorta.com üzerinden kasko adetlerinde bir önceki yıla göre yüzde 54’lük bir artış yaşandığını, kasko yaptıranların yüzde 46’sının İstanbul’da olduğunu söyleyen Özdoğan, İstanbul’dan sonra en çok kasko yaptırılan illerin sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli olduğunu belirtti.

Elektrikli araçların sayısı yavaş da olsa artıyor

Enuygun verilerine göre kasko yapılan araçların yüzde 32’sinin 1- 4 yaş aralığında, yüzde 26’sının ise 5-8 yaş aralığında olduğu bilgisini veren Özdoğan, sıfır araçlara yapılan kasko oranının ise yüzde 4’te kaldığını belirtti ve “Kasko yaptırılan sıfır araçların yüzde 21’i elektrikli araç. Yeni araç satışlarında elektrikli araçların tercih edilmeye başlandığını görüyoruz” dedi.

Özdoğan’ın verdiği bilgilere göre 2023 yılında en çok kasko yapılan araç markası yüzde 11’lik pay ile Volkswagen oldu. İkinci sırada Renault, üçüncü sırada ise Fiat yer alıyor.

2023 seyahat trendlerinde vizesiz ülkelere yönelim olsa da Seyahat Sağlık Sigortası tüm hızı ile büyüyor

Seyahat Sağlık Sigortası satışlarında öne çıkan ülkelerin; Almanya, Hollanda, İtalya, Yunanistan ve Fransa olduğunu belirten Çiğdem Özdoğan şu bilgileri verdi: “Seyahat Sağlık Sigortası satın alanların yüzde 50’si bu ülkelere gitti. Seyahat Sağlık Sigortası, vize işlemleri için gerekli evraklar arasında olduğu için vize istenen ülkelerin sıralamada yukarıda yer alması çok normal. Yunanistan, adalara vizesiz yolculuk imkanı sunmaya başladığı için Aralık ayında bu ülkeye gidiş için alınan poliçe üretimi yavaşladı. Yunanistan’ın yerini ise Macaristan ile kapıda vize alınabilen Dubai ve vizesiz ülkelerden Bosna Hersek ve Sırbistan aldı. Bazı vize istemeyen ülkelerin yine de Seyahat Sağlık Sigortası istiyor olması da poliçe üretimine etki ediyor.”

Enuygunsigorta.com’un verilerine göre seyahat sağlık sigortası satın alanların yüzde 50’si 25-42 yaş aralığında ve 25-30 yaş aralığı tüm seyahat edenlerin yüzde 25’ini oluşturuyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yükselen yıldız olmaya devam ediyor

Özel Sağlık Sigortasına göre daha ekonomik primlerle satın alınabilen bireysel Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptıranların sayısının 2023 yılında geçen yılın ilk 10 ayına göre yüzde 12 büyüdüğünü belirten Enuygunsigorta.com Genel Müdürü Çiğdem Özdoğan, büyümenin beklendiği üzere İstanbul, Ankara, İzmir’den geldiğini vurguladı. Büyükşehirleri Bursa, Kocaeli, Gaziantep, Mersin, Diyarbakır, Tekirdağ ve Sivas takip ediyor. ENUYGUN Sigorta verilerine göre Tamamlayıcı Sağlık Sigortası satın alanların yüzde 40’ı gebelik planlayan anne adaylarından oluştu.

DASK’ta 15 puanlık artış

6 Şubat depreminin de etkisiyle bu yıl deprem sigortasına yönelim oldu. DASK’ta sigortalılık oranı 2022’de yüzde 43 iken 2023’te bu oran yüzde 58 oldu. Tüm Türkiye’de DASK’lı konutların yüzde 38’i Marmara, yüzde 18’i Ege bölgelerindeyken yüzde 2 ile en düşük sigortalı konut oranı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor.

Trafik sigortasında prim artışı yüzde 40

Trafik sigortasında tarife, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirlenen tavan primler ile yönetiliyor. 2023’te ortalama prim artışı yüzde 40 civarında gerçekleşti. Ayrıca her yılbaşında olduğu gibi trafik limitlerindeki artış 2024 yılı için şöyle uygulanacak: Karşı tarafa verilen maddi hasar limiti 120 bin iken 1 Ocak 2024 itibari ile 200 bin TL olacak.