Deutsche Bank’a göre ABD’de resesyon olabilir

Deutsche Bank’a göre ABD’de resesyon olabilir

Deutsche Bank’a göre Fed’in para politikasını sıkılaştırmada aşırıya kaçma riski resesyon olasılığını artırıyor.

Deutsche Bank, Fed’in para politikasını sıkılaştırma konusunda aşırıya kaçması riskinin resesyon ihtimalini daha da artırdığını savundu.

Deutsche Bank yaptığı açıklamada, ABD ekonomisine ilişkin son iyimserliğe rağmen, Fed’in parasal koşulları sıkılaştırarak enflasyonu düşürmeye çalışması nedeniyle resesyonun “yumuşak iniş” olarak adlandırılan durumdan daha olası bir senaryo olmaya devam ettiğini söyledi.

Deutsche Bank analistleri yayınladıkları yatırımcı notunda, “Enflasyonun hedefin önemli ölçüde üzerinde zirve yaptığı göz önüne alındığında, Fed çok az sıkılaştırma yerine çok fazla sıkılaştırma tarafını seçmelidir. ABD’nin resesyona girme ihtimali, girmeme ihtimalinden daha yüksek” ifadelerini kullandılar.

Deutsche Bank analistleri, “yumuşak iniş” hala başarılabilir olsa da, Fed’in enflasyonu hedefe getirmek için “talebi potansiyelin altına düşürmesi” gerekeceğini belirttiler ve ABD ekonomisi üzerindeki baskının önümüzdeki yılın başlarında daha belirgin hale gelmesini beklediklerini eklediler.