Doların patronlarından dikkat çeken açıklamalar

Doların patronlarından dikkat çeken açıklamalar

Fed yetkilileri faiz artışları konusunda açıklamalarda bulundu. Atlanta Fed Başkanı, “Daha fazla faiz artırımının gerekli olacağını öngörüyoruz” dedi. Philadelphia Fed Başkanı ise önümüzdeki aylarda faiz artırımlarında yavaşlama beklediğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, ABD tüketici fiyatları verilerine ilişkin olumlu haberlerin olduğunu kabul ederken, faiz oranlarını yükseltmeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz hafta ABD ekim ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 7,7’ye, yıllık bazda yüzde 0,4’e gerilemişti. Beklentilerin altında açıklanan veri Fed’den gelecek 75 baz puanlık artış beklentisini düşürdü.

Verinin yarattığı iyimser ortamda yatırımcılar Fed’den gelecek sinyallere kilitlendi. Fed yetkilileri ise faiz artışı konusunda frene basıp basmayacakları konularında açıklamalarda bulundu.

‘UMUT IŞIKLARI VAR’

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, dün Atlanta Fed web sitesinde yayınlanan bir makalesinde, enflasyonun yavaşlamasına atıfta bulunarak, “Umut ışıkları var. Enflasyonda geniş tabanlı gevşeme göstergelerini görmem gerekecek” dedi.

Bostic, Fed’in para politikasını agresif şekilde sıkılaştırmasının enflasyonu yavaşlatmakta olduğu konusunda çok az kanıt gördüğünü söyledi. Bostic, enflasyonda yavaşlamanın gerçekleşmesi için faizlerin daha da artırılması gerektiğini savundu.

‘DAHA FAZLA FAİZ ARTIRIMI GEREKİYOR’

“Sıkı para politikası, henüz işletme aktivitelerini enflasyonun belinin ciddi şekilde kıracak şekilde sınırlamadı” ifadelerine yer veren Bostic, “Enflasyonu Fed’in yüzde 2 hedefine döndürmek için para politikasını yeterince sınırlayıcı noktaya getirmek gerekli. Bunun için daha fazla faiz artırımının gerekli olacağını öngörüyoruz” dedi.

Bostic, faiz artırım hızının yavaşlatılması konusunda bilgi vermedi. Bostic faiz oranlarının nereye kadar yükseltilmesi gerektiği konusunda da bir görüş bildirmedi. Bostic ayrıca ABD ekonomisinin bir resesyondan kaçınabileceğini belirtti.

FED ÜYELERİNDEN KARIŞIK MESAJLAR

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ise dün yaptığı açıklamada, para politikası yeterince kısıtlayıcı bir seviyeye yaklaşırken yetkililerin “önümüzdeki aylarda” faiz artırımlarını yavaşlatmalarını beklediğini söyledi.

Fed’in denetlemeden sorumlu başkan yardımcısı Michael Barr da Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda yüksek enflasyon nedeniyle ABD ekonomisinin darbe alacağını belirtti. Barr, “Ekonomide ciddi bir yumuşama göreceğimizi düşünüyorum.