Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 18 milyar dolarlık kredi

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 18 milyar dolarlık kredi

Dünya Bankası, ekonomik revizyonun ortasında 18 milyar dolarlık kredi sağlamayı kabul etti

Toplamda 35 milyar dolar değerinde bir paket, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından daha ana akım mali politikaları benimsemesiyle geldi

Dünya Bankası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından ekonomik modelini yenilemek için harekete geçen Türkiye’ye 18 milyar dolarlık bir kredi paketi sağlayacağını duyurdu.

Örgütün Türkiye Direktörü Humberto Lopez Perşembe günü yaptığı açıklamada, paranın kamu ve özel sektör faaliyetlerine yönlendirileceğini ve Şubat ayında Türkiye’nin güneybatısındaki yıkıcı depremin ardından yeniden yapılanma çabalarının yanı sıra iklim değişikliğini hafifletme çabalarını destekleyeceğini söyledi.

Lopez, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, “Devam eden 17 milyar dolarlık programımıza ek olarak, önümüzdeki üç yıl içinde 18 milyar dolarlık yeni operasyonlar hazırlanıp Dünya Bankası Grubu yönetim kuruluna sunulacak.” dedi.

“Tüm finansman araçları dikkate alındığında bu, yaklaşık 35 milyar dolarlık bir ara toplam mali pakete tekabül ediyor” diye ekledi.

Lopez, diğer yolların yanı sıra doğrudan yatırımlar ve garantiler yoluyla sağlanacak olan 18 milyar dolarlık kredilerin üçte ikisini özel sektör finansmanının oluşturabileceğini açıkladı.

Dünya Bankası yetkilisi, yeni paketin Türk hükümetinin makroekonomik istikrarı yeniden tesis etme kararlılığına bir yanıt olduğunu belirtti.

Mayıs ayındaki seçimin ardından Erdoğan, eski Wall Street bankacısı Mehmet Şimşek’i maliye bakanı olarak atadı.

O zamandan bu yana alışılmışın dışındaki para politikalarındaki rotayı tersine çevirerek Şimşek’in ve yakın zamanda atanan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın desteğini topladı; kendisi de yükselen enflasyonla mücadele etmek için gösterge faiz oranını neredeyse yüzde 17 artırdı.

Erdoğan yıllardır yüksek faiz oranlarının enflasyonla mücadele aracı olarak değil, enflasyonun nedeni olarak görüldüğü bir yaklaşımı savundu.
Bu politika sonucunda lirayı destekleme çabaları Ankara’nın döviz rezervlerinin tükenmesine neden oldu.

Yayınlandığı tarihte bir dolar 26 lira civarında satın alınıyordu. Ocak 2020’de dolar altı liranın biraz altında alım yaptı.