Dünya devlerinin gözü 27 milyar dolarlık vegan pazarında

Dünya devlerinin gözü 27 milyar dolarlık vegan pazarında

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER
Dünyanın önde gelen gıda şirketlerinden Kraft Heinz ile Amazon’ın sahibi Jeff Bezos tarafından desteklenen NotCo ortak girişimi vegan yiyecek pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Ortak girişim kısa bir süre içinde vegan peynir ve mayonezi tüketicilerin beğenisine sunacaklarını açıkladı.
‘Not Cheese’ adını taşıyan vegan peynir Kasım ayında Cleveland’da küçük bir marketin raflarında yerini alacak ve 2023 yılı sonuna kadar Amerika geneline dağıtılacak. Vegan mayonezin de 2023’ün başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Süt kullanılmadan üretilen ‘Not Cheese’in ana bileşenleri; su, hindistan cevizi yağı, modifiye mısır nişastası ve nohut proteininden oluşuyor.
Kanadalı Precedence Research, küresel vegan gıda pazarının 2021’de 26,83 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Avrupa, dünya genelinde en büyük pazar olurken, vegan gıdalara olan ilgi Kuzey Amerika, Asya Pasifik bölgesi ve Latin Amerika’da hızla artıyor. Araştırma şirketi vegan gıda pazarının 2030 yılında 65,4 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.