Dünya finans devinden şoke eden Bitcoin tahmini

Dünya finans devinden şoke eden Bitcoin tahmini

EKONOMİMANSET.COM/DIŞ HABERLER

JPMorgan Chase stratejistleri kripto piyasalarında yaşanan çalkantıya dair kapsamlı bir değerlendirme raporu hazırladı. Raporda dijital varlık borsası FTX’daki kriz yüzünden Bitcoin’inin 13 bin dolara kadar düşeceği öngörüsünde bulunuldu. 8 Kasım günü 20,500 dolardan işlem gören Bitcoin son 2 günde yaklaşık %18,5 değer kaybetti. Türkiye saati ile saat 11:00 itibariyle 16 bin 700 dolardan alıcı buluyor.
Paralarını kripto varlıklara yatıran milyonlarca yatırımcı dijital platform FTX’da yaşanan gelişmeleri nefesini tutarak izliyor. 30 yaşındaki Sam Bankman-Fried tarafından kurulan platformun iflas edebileceğine dair kaygılar giderek artıyor. Bankman-Fried, FTX yatırımcılarına çok güçlü bir sermaye çıkışı yaşandığını ve taze kaynak girişi olmaması halinde şirketin iflasının kaçınılmaz olduğunu bildirdi.
Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında Terra stablecoin ve kardeşi Luna iflas etmiş ve yatırımcıların 60 milyar doları buhar olmuştu. Bu iflas bir dizi şirketin de iflasına neden olmuş ve kripto para piyasası sadece 10 gün içinde 300 milyar dolar değer kaybetmişti.