Dünyanın en büyük emeklilik fonundan zarar

Dünyanın en büyük emeklilik fonundan zarar

Dünyanın en büyük emeklilik fonu GPIF doların yen karşısında güçlenmesinin yurtdışı hisse ve tahvillerdeki düşüşü telafi etmekte başarısız olmasından dolayı Eylül ayında sona eren üç aylık dönemde zarar açıkladı.

Devlet Emeklilik Yatırım Fonu Cuma günü yaptığı açıklamada çeyrek boyunca yüzde 0,9’a karşılık gelen 1,722 trilyon yenlik (11,6 milyar dolar) zarar ederek toplam varlıklarının 192,1 trilyon yene (1,29 trilyon dolar) gerilediğini duyurdu.

Fonun Japon hisse senedi varlıkları bu dönem boyunca yüzde 0,8 düşerken yerel borç da yüzde 0,8 geriledi. Doların yene karşı yüzde 7 değer kazanmasına rağmen yabancı hisse senetleri yüzde 0,5, deniz aşırı tahviller ise yüzde 1,5 geriledi.

Üst üste üç çeyrek boyunca yaşanan kayıplar fonun Aralık ayında rekor yüksek seviyeden gerilemesine neden oldu.

GPIF Başkanı Masataka Miyazono Nisan 2020’de görev başına geldiğinden beri geçtiğimiz yılın sonuna dek kayıpsız bir görev süresi geçirmişti.

GPIF’nin varlıklarının yarısının yurt dışına yatırılmasıyla Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) düşük faiz politikasına bağlı kalması yene karşı güçlenen dolar dev fona bir miktar destek sağlamıştı.

Fed’in sıkılaşma politikasıyla düşen ABD tahvilleriyle birlikte BOJ’nin güvercin duruşu da yerel tahvillerdeki düşüşün sınırlanmasında etkili oldu.

Miyazano yaptığı bir açıklamada, “Yerel ve deniz aşırı hisseler küresel sıkılaşmadan kaynaklanan yavaşlayan büyümede karşı ihtiyat nedeniyle geriledi. Avrupa Merkez Bankası’nın Fed’in faiz artışlarını takip etmesiyle ABD ve Avrupa önderliğinde getiriler yükselirken enflasyon, yenin dolar karşısında zayıflamasıyla yükseldi” ifadelerini kullandı.