İş dünyası Ekim’de ne kadar enflasyon bekliyor?

İş dünyası Ekim’de ne kadar enflasyon bekliyor?

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Ekim ayında gıda ve giyim fiyatları kalemleri öncülüğünde TL’deki birikimli değer kaybının da etkisiyle aylık yüzde 3.6 artması yıllık bazda ise 24 yılın yeni zirvesi olan yüzde 85.6’ya yükselmesi bekleniyor. TÜİK tarafından Ekim ayı enflasyon oranları 3 Kasım saat 10.00’da açıklanacak.

Yükselen enflasyona rağmen iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine dikkat çeken Merkez Bankasi (TCMB), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek haneli faiz çağrısı karşısında politika faizini 150 baz puan daha indirerek %10.5 seviyesine çekti. Hükümet düşük faiz ile üretim ve ihracatı destekleyen bir ekonomi programı uygulayarak kronik cari açığı fazlaya çevirerek enflasyon ile mücadele etmeyi hedefliyor.

TÜİK Ekim ayı enflasyon verisini 3 Kasım saat 10.00’da açıklayacak.

Reuters’ın 12 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Ekim ayı için yıllık enflasyon tahminleri %83.8 ila %87.4 arasında yer alıyor.

TÜFE en son Haziran 1998 döneminde %90.6 artış kaydetmişti.

Ankette aylık enflasyonun ise %3.6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor; tahminler %2.6 ila %4.6 bandında yer alıyor. Aylık artışta yaz mevsiminin sona ermesi ile birlikte yükselen gıda ve giyim fiyatlarının yanı sıra ev eşyası ve konut kalemlerinde de yaşanan yükselişin etkili olması bekleniyor.

Reuters’ın tamamladığı ankette yıl sonu tahmini % 70.25 oldu. Yıl boyunca yapılan anketlerde 2022 yılsonu tahminleri Rusya-Ukrayna savaşının emtia fiyatlarına etkisi ve TL’nin değer kaybı sebebiyle sert yükselirken son birkaç aydır tahmin revizyonları sınırlı kaldı. TCMB yılın son enflasyon raporunda Kasım ayından sonra enflasyonun mevcut seviyesinden hızlıca düşeceğini belirtti fakat yıl sonu tahminini %65.2 seviyesine yükseltti.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Ekim’de bir önceki aya göre %2.48 arttığını; açlık sınırının ise 7,425 TL ile mevcut asgari ücretin 1,925 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.