Elon Musk borsa yatırımcılarını batırdı

Elon Musk borsa yatırımcılarını batırdı

SİGORTAGUNDEM.COM/ÖZEL HABER

Sosyal medya platformu Twitter’ın 8 dolara ‘mavi tık’ satmaya başlaması borsada büyük bir yıkıma neden oldu

İnsülin üreticisi Eli Lilly and Company’nin hesabını taklit eden ve mavi tık sayesinde resmi hesap görüntüsü veren bir kullanıcı “Artık insülinin ücretsiz olduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz” yazdı. Bu paylaşımdan kısa bir süre sonra Eli Lilly hisseleri çakıldı.

Eli Lilly, gerçek Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sahte bir Lilly hesabından yanıltıcı bir mesaj almış olanlardan özür dileriz. Resmi Twitter hesabımız @LillyPad.” yazdı.

İlaç şirketinin sözcüsü şunları söyledi: “Hastaların ve müşterilerin ilaçlarımız hakkında doğru bilgi almalarını sağlamaya büyük önem veriyoruz. Son günlerde Lilly’nin sahte/parodi Twitter hesapları yanlış bilgi verdi ve bu durumu düzeltmek için çalışıyoruz.”
Benzer şekilde, Lockheed Martin hisseleri, yine Twitter Blue kullanan sahte bir hesabın, şirketin bazı ülkelerde silah satışlarını durdurduğunu söylemesinin ardından %5 değer kaybetti.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’un gündeme getirdiği uygulama ile parasını ödeyen herkes onaylanmış hesap satın alabiliyor. (Fortune Magazine)