Elon Musk kendisini eleştiren mühendisleri işten attı

Elon Musk kendisini eleştiren mühendisleri işten attı

PSMMAG.COM/DIŞ HABERLER

Kendisini “ifade özgürlüğünün mutlak savunucusu” olarak tanımlayan Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, sosyal medya üzerinden kendisini alenen eleştiren şirket mühendislerini kovdu. Twitter’ın Android mobil işletim sistemi uygulaması üzerinde çalışan mühendis Eric Frohnhoefer, pazar günü Musk’ın tweetlerinden birini bir yorumla birlikte yeniden paylaştı ve Musk’ın Twitter uygulamasının teknik bir bölümünü “yanlış” anladığını söyledi. Musk, Frohnhoefer’dan konuyu detaylandırmasını istedi ve ardından da “Twitter Android’de çok yavaş. Bunu düzeltmek için ne yaptınız?” diye sordu. Pazartesi sabahı Musk, Frohnhoefer’in kovulduğunu yine sosyal medya üzerinden duyurdu. Frohnhoefer bu gönderiyi retweetledi ve bu ayın başlarında işten çıkarılan pek çok çalışanın kullandığı bir selamlama emojisi ekledi.
Başka bir mühendis olan Ben Leib de Musk’a seslendikten sonra kovuldu. Musk’ın aynı teknik gönderisini retweetleyen Leib, “Twitter zaman akışları altyapısının eski teknoloji lideri olarak, bu adamın neden bahsettiğine dair hiçbir fikri olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim” diye yazdı. Twitter’da on yıl boyunca çalışan Leib pazar günü kovulduğunu açıkladı.
Musk’ın geçen ayın sonlarında Twitter’ı devralmasının ardından şirket kaosa sürüklendi. Birçok çalışan, Musk’ın bir hafta içinde üst düzey yöneticiler de dâhil olmak üzere şirket çalışanlarının yarısını işten çıkarmasına fena halde kızgın.
Öte yandan Musk’un bu hamleleri San Francisco merkezli sosyal medya devinin olası teknik sorunlarla nasıl başa çıkacağına dair kaygıları da beraberinde getirdi. (Fortune Magazine)