Enflasyon beklentisi ne?

Enflasyon beklentisi ne?

Alım gücünü günden güne azaltan enflasyon oranı vatandaşlar tarafından endişeyle bekleniyor. Ekim ayı enflasyon oranı 3 Kasım saat 10.00’da açıklanacak. Enflasyon beklentisi yüzde 85,51’e yükselmesi yönünde oldu. Ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,54 artmasını bekleniyor.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK Ekim ayı enflasyon oranı 3 Kasım saat 10.00’da açıklayacak.

ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ NE KADAR?

Reuters’ın 12 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Ekim ayı için yıllık enflasyon tahminleri %83.8 ila %87.4 arasında yer alıyor.

TÜFE en son Haziran 1998 döneminde %90.6 artış kaydetmişti.

Ankette aylık enflasyonun ise %3.6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor; tahminler %2.6 ila %4.6 bandında yer alıyor. Aylık artışta yaz mevsiminin sona ermesi ile birlikte yükselen gıda ve giyim fiyatlarının yanı sıra ev eşyası ve konut kalemlerinde de yaşanan yükselişin etkili olması bekleniyor.

Reuters’ın tamamladığı ankette yıl sonu tahmini % 70.25 oldu. Yılboyunca yapılan anketlerde 2022 yılsonu tahminleri Rusya-Ukrayna savaşının emtia fiyatlarına etkisi ve TL’nin değer kaybı sebebiyle sert yükselirken son birkaç aydır tahmin revizyonları sınırlı kaldı. TCMB yılın son enflasyon raporunda Kasım ayından sonra enflasyonun mevcut seviyesinden hızlıca düşeceğini belirtti fakat yılsonu tahminini %65.2 seviyesine yükseltti.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Ekim’de bir önceki aya göre %2.48 arttığını; açlık sınırının ise 7,425 TL ile mevcut asgari ücretin 1,925 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.