EPDK’dan elektrik tedarik tarifesinde yeni karar

EPDK’dan elektrik tedarik tarifesinde yeni karar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrikte mesken, tarımsal sulama ve diğer tüketici gruplarına yönelik son kaynak tedarik tarifesi tüketim miktarları belirlendi.

EPDK’nin konuya ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’de yer alan tüketim miktarı, 2023 yılı için mesken ve tarımsal faaliyetler tüketici grubuna yönelik yıllık 100 milyon kilovatsaat ve diğer tüketici gruplarına yönelik yıllık 1 milyon kilovatsaat olarak uygulanacak.

EPDK, aynı tebliğde yer alan ve 1 Ocak 2019’dan itibaren 1,0938 olarak uygulanan enerji tedarik maliyeti dışındaki diğer tüm maliyetler ile makul kâr dikkate alınarak belirlenen katsayıyı (KBK) ise sabit tuttu.

DOĞALGAZDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ

Öte yandan, EPDK gelecek yıl uygulanacak doğalgaz piyasası serbest tüketici olma sınırında değişikliğe gitmedi.

Bu kapsamda, 2015’teki doğalgaz piyasası serbest tüketici sınırı, 2023 yılı boyunca uygulanmaya devam edecek. Konut tüketicileri için serbest tüketici olma sınırı yıllık 75 bin metreküp olarak belirlenmişti.

Söz konusu kararlar 1 Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe girecek.

DOĞALGAZ DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN SATIŞ TARİFESİNE REVİZE

EPDK ayrıca 9 doğalgaz dağıtım şirketinin üçüncü tarife uygulama dönemi perakende satış tarifelerinin revize edilmesine karar verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Aksa Gemlik Doğalgaz Dağıtım AŞ, Aksa Karadeniz Doğalgaz Dağıtım AŞ, Aksa Ordu Giresun Doğalgaz Dağıtım AŞ, Çinigaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ, İzgaz İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ, Kargaz Kars Ardahan Doğalgaz Dağıtım Pazarlama Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ, Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ, Akmercan Gepa Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ, Akmercan Delta Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 2022 ile 2026 yılları arasında geçerli üçüncü tarife uygulama dönemindeki perakende satış tarifeleri revize edildi.

Perakende satış tarifeleriyle şirketlerin sistem kullanım bedelleri yeniden düzenlendi. Söz konusu kararlar, 1 Kasım itibarıyla geçerli olacak.

Öte yandan, Altınbaş Petrol ve Ticaret AŞ’nin Samsun Terminali İletim Tesisi’ne ilişkin iletim tarifesi tadil edilerek onaylandı.