Erdoğan: Dünyada da faizi indirmeye başladıklarını göreceksiniz

Erdoğan: Dünyada da faizi indirmeye başladıklarını göreceksiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Dünyada da faizi indirmeye başladıklarını göreceksiniz” dedi. Erdoğan, tahıl koridorunun eskiden olduğu gibi yeniden açıldığını da duyurdu. Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada da faizlerin indirilmeye başlanacağını söyledi.

Erdoğan küresel ekonomik krizin sebep olduğu hayat pahalılığıyla mücadelenin ana öncelikleri olduğunu dile getirdi. Avrupa’sından ABD’sine dünyanın son 60 – 70 yılın en yüksek enflasyon rakamlarıyla boğuşurken Türkiye’de ekonominin çarklarının döndüğünü söyleyen Erdoğan, “İstihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek olarak özetlediğimiz ekonomi modelimiz meyvelerini veriyor” dedi.

Erdoğan faiz indirimlerine ilişkin ise “Faizleri düşürerek üretim ve istihdamı destekleme politikamızın da ne kadar isabetli olduğu gün geçtikçe daha iyi görülüyor. BM’den uluslararası kuruluşlara kadar birçok kurum, şahıs ve kuruluş bizim enflasyonla faiz arasında kurduğumuz sebep – sonuç ilişkisine hak veriyor. Yıl başından sonra dünyada da faizi indirmeye başladıklarını göreceksiniz” yorumunu yaptı.

Erdoğan, tahıl koridorunun eskiden olduğu gibi yeniden açıldığını duyurdu. Erdoğan, tahıl koridoruna ilişkin dün Putin ile görüştüğünü, bugün de Zelenski ile görüşeceğini bildirdi