EYT’liler ne kadar maaş alacak?

EYT’liler ne kadar maaş alacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ilişkin düzenleme çalışmaları devam ederken milyonlarca EYT’li ne kadar maaş alacağını da öğrenmek istiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sitesindeki uygulama üzerinden emekli maaşları öğreniliyor.

Milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ilişkin emeklilik şartlarında detaylar belli olmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kadınlarda 20 hizmet yılı ve 5000 prim günü, erkeklerde 25 hizmet yılı ve 5400 hizmet gününü dolduranlarda yaş şartı aranmadan emekliliğin gerçekleşebileceğine yönelik açıklamalarının ardından bu şartları sağlayanlar ne kadar emekli maaşı alacaklarını merak etmeye başladı.

8 Eylül 1999 yılı öncesinde SGK girişi olanlara ilişkin Bakan Bilgin, EYT’den 1,5 milyon kişinin yararlanabileceğini söyledi.

KONTROL HEMEN SAĞLANIYOR

EYT ya da diğer tüm çalışanların emekli maaşlarını mevcut güne göre öğrenebilme şansı bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sitesinden emekli maaşı görülüyor. Veriler kontrol edildiği güne göre emekli maaşını yansıtıyor. Başka bir deyişle 5 yıl sonra emekli olabilecek birisinin 5 yıl sonra alacağı maaş değil, mevcut prim gün sayısına göre sorgulamanın yapıldığı gün dahilinde verilecek emekli maaşı gösteriliyor. Her ay da SGK primi yattıkça emekli maaşı belli oranlarda artış gösteriyor.

EYT’LİLER NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALACAKLAR?

SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ web sitesine girilerek gerekli bilgilerin doldurulması gerekiyor. SSK Sicil Numarası’na e-devlet üzerinden “Hizmet Dökümü” kısmından ulaşılabiliyor.

Bu adımdan sonra hesaplamanın yapıldığı gün için emekli maaşı karşımıza gelmiş oluyor. …..2022 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık ve Ek Ödeme miktarı toplanarak alacağınız emekli maaşı ortaya çıkmış oluyor. Aylık Bağlanma Oranı (ABO) ne kadar yüksekse emekli maaşı da o kadar yüksek oluyor. Aylık Bağlanma Oranı her yıl 2 puan artıyor.

2022 yılı talepli aylıklar, özel sektör için 01.01.2022 tarihinden, kamu sektörü için 15.01.2022 tarihinden itibaren hesaplanıyor. Aylıklar, girdiğiniz bilgiler ile Kurum kayıtlarında yer alan bilgiler esas alınmak suretiyle hesaplanmış olup, resmi işlemlerde kullanılamıyor.

HER PRİM YATTIĞINDA VE HER YIL 2 DEFA ARTIŞ YAŞANIYOR

Hesaplamada her ay SGK primi yattığında maaşta ve ek ödemede artış yaşanıyor. Bunun yanında her yıl Ocak ayı ve Temmuz ayında katsayı değişikliği nedeniyle hesaplanan emekli maaşlarında yüksek artışlar gerçekleşiyor. EYT’li ya da SGK primi yatıran herkes her ay sorgulama yaparak emekli maaşının her ay ve her 6 ayda bir ne kadar arttığını tespit edebiliyor.

SABİT MAAŞ YOK

Eğer en düşük Emekli maaşını hak etmediyseniz herkesin emekli maaşı ödenen prim, sigortalılık yılı ve aylık bağlanma oranına göre değişiklik gösteriyor. Şu anda en düşük emekli maaşı 3500 lira olarak belirlendi ve hesaplara yatıyor. Bunun dışındaki emekli maaşlarının değişkenleri çok olduğu için herkesin maaşı birbirinden farklı oluyor. Onun için yakınınız, arkadaşınız gibi kişilerin maaşlarına bakarak tahminde bulunmak yerine SGK’nın uygulaması üzerinden net maaşınızı resmi olarak hesaplayabilirsiniz. Hurriyet.com.tr