Fed yetkililerinden faiz açıklamaları

Fed yetkililerinden faiz açıklamaları

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, faiz artışları ve enflasyon beklentileri konusunda görüş aktarmaya devam ediyor. Yetkililerin görüşleri piyasa tarafından yakından takip ediliyor.

Son olarak Kansas City Fed Başkanı Esther George, faiz beklentisini yüzde 5’e yükselttiğini ve faizlerin 2024’e kadar bu seviyelerde kalması gerektiğini söyledi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise yeni yılda enflasyon cephesinde rahatlama olabileceğini kaydetti. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de faizin yüzde 5,4’e yükselmesi gerektiğini söyledi.

Fed yetkilileri aralık toplantısında 50 baz puanlık faiz artırmış ve politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltmişti.

BULLARD: YUMUŞAK İNİŞ İHTİMALİ YÜKSEK

St Louis Fed Başkanı James Bullard, 2023 yılında enflasyonda gerileme sağlanacağına dair iyimserliğini dile getirdi ve ABD ekonomisinin resesyona girme ihtimalinin son haftalarda azaldığını söyledi.

Bullard, CFA Society St Louis tarafından düzenlenen toplantı için hazırladığı sunumda, “Federal Açık Piyasa Komitesi 2022 yılında agresif adımlar attı, faiz artırımlarının 2023 yılında da devam etmesi planlanıyor. Bu durum enflasyon beklentilerini Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefi ile tutarlı bir seviyeye döndürdü” dedi.

Bullard ayrıca, “2023 yılında reel ekonomi normalleştikçe gerçekleşen enflasyon büyük olasılıkla enflasyon beklentilerini daha düşük bir seviyeye indirecek” dedi.

Fed’in enflasyonu ekonomiyi resesyona sokmadan düşürme hedefini başarabileceği konusunda giderek daha iyimser hale gelmekte olduğunu ifade eden Bullard, “2022 sonbaharı ile karşılaştırıldığında ABD ekonomisinde yumuşak iniş ihtimali kuvvetlendi” diye konuştu.

ESTHER GEORGE’DAN ŞAHİN AÇIKLAMALAR

Kansas City Fed Başkanı Esther George ise faiz beklentisini yüzde 5’e yükselttiğini ve faizlerin enflasyonda istikrarlı bir düşüş görene dek bu seviyelerde kalması gerektiğini söyledi.

CNBC’ye konuşan George “enflasyonun düştüğüne dair kanıtlar görene dek faizlerin yüzde 5’in üzerinde olması gerektiğini ve yüzde 2’lik hedefe ineceğine dair ikna edici sinyaller görene dek orada kalması gerektiğini düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

George, “Enflasyonun gerçekten düştüğüne dair kanıt elde edene kadar faizleri yüksek seviyede tutmak oraya koymaya çalıştığımız önemli bir mesaj” dedi. Faizlerin 2024’e kadar yüzde 5’in üzerinde kalması gerekip gerekmediği sorulduğunda George, “Benim için öyle” yanıtını verdi.

Dün de Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de faizin yüzde 5,4’e yükselmesi gerektiğini, enflasyon düşmezse daha yüksek seviyelere çıkabileceğini söylemişti.

2023’TE FAİZ İNDİRİMİNİN UYGUN OLACAĞI ÖNGÖRÜLMÜYOR

Önceki gün, Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 13-14 Aralık 2022’de düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımlanmış, tutanaklar, banka yetkililerinin enflasyonla mücadelede kararlı olduğunu ve daha fazla ilerleme kaydedilene kadar faiz oranlarının yüksek kalmaya devam edeceğini ortaya koymuştu.

Politika faizinin 50 baz puan artışla 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, Fed’in faiz oranlarını bir süre daha yüksek seviyelerde tutacağının sinyalini verdi.

Enflasyon “kabul edilemez” derecede yüksek seyrederken kısıtlayıcı para politikasının izlenmesinin öneminin vurgulandığı tutanaklarda, “Üyeler genel olarak, gelen veriler, enflasyonun yüzde 2’ye doğru sürekli bir düşüş yolunda olduğuna dair güven verene kadar kısıtlayıcı bir politika duruşunun sürdürülmesi gerektiğini gözlemlediler, bu biraz zaman alacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Tutanaklarda, “Hiçbir üye, federal fon oranı hedef aralığını 2023’te düşürmeye başlamanın uygun olacağını öngörmedi.” değerlendirmesinde bulunuldu.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.