FinTek laboratuvarı Payten teknoloji ihracatında sınır tanımıyor

FinTek laboratuvarı Payten teknoloji ihracatında sınır tanımıyor

PSM DERGİSİ

ASEE, merkezi Polonya’da olan Avrupa’nın lider yazılım şirketlerinden. Güney Doğu Avrupa bölgesinde büyüyüp gelişti. Grubun tüm ödeme çözümlerini sağlayan firması ise Payten… “Payten Türkiye” deyince kökeninin yabancı olduğu anlaşılıyor ama biz nedense Payten’i hep bir Türk şirketi olarak algılıyoruz. Sanırım haksız da sayılmayız. Zira ödeme sistemleri ve e-ticaret çözümlerinin tamamı Türkiye’de geliştirilip grubun faaliyet gösterdiği 23 ülkede kullanılıyor. Yani Türkiye bir “ödeme üssü” konumunda. Başta ödeme geçidi olmak üzere, Payten’in sunduğu ödeme ve FinTek çözümleri hem işletmelere hem de ödeme hizmeti sunmak isteyen bankalar ve FinTek’lere parça parça modüller ya da anahtar teslim olarak sağlanıyor. Ödeme kuruluşu kurmak isteyen bir FinTek’in her türlü ihtiyacını karşılayan çözüm; Payten’in lisans süreçleri, Merkez Bankası onay ve denetimi, üye iş yeri işlemleri, risk ve uyum, fraud yönetimi, onboarding, mevzuat uyumu ve MASAK süreçlerindeki 360 derece deneyimi ile sunulan FinTek danışmanlığı hizmetini de kapsıyor.

E-ticaret alanında faaliyet gösteren küçükten büyüğe tüm firmalara banka kalitesinde sanal POS hizmeti veren Paratika’nın arkasında ise Payten’in Türkiye’deki FinTek laboratuvarında yenilikçi çözümler geliştiren, 20 yılı aşkın süredir bankalara profesyonel servis sunma yaklaşımıyla hizmet veren ve siber güvenlik konusunda uzman teknoloji ekipleri var. Tüm bu teknoloji, banka kalitesinde hizmet sunma anlayışıyla birlikte Paratika’nın altyapısında standart bir servis olarak sunuluyor. Diğer bir deyişle Paratika, Payten’in teknolojisinin hem kullanıcısı hem de bu ileri teknolojiyi üye işyerlerine sunuyor. Böylelikle müşteri deneyimini de anlayarak, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda çözümlerini sürekli geliştiriyor. Haliyle en üst kaliteyle çözümlerini sunan Paratika’yı, 7/24 çalışan bir sistemle banka kalitesinde hizmet almak isteyen her ölçekten firma tercih ediyor.

Payten Türkiye Ülke Lideri ve Paratika CEO’su Burak Kutlu, Payten’de dijital cüzdan alt yapısı da sağlamaya başladıklarını anlatıyor ve şöyle ekliyor: “Paratika için 2024’ün ilk çeyreğinde faaliyet genişletme izni almayı planlıyoruz. Para transferinin e-ticaret ödemelerinde de kullanılabilmesi yönünde bir çalışmamız var. İşlem başlatma, hesap sorgulama gibi açık bankacılık hizmetlerini verebileceğiz. Yine bu yenilikleri Paratika’da kullanarak sonrasında talep eden müşterilerimize sunacağız.”

Kutlu, açık bankacılık ve elektronik para ile ilerleyen yol haritasının son durağını ise “dijital banka” olarak açıklıyor. Yeni kurulan iki dijital bankaya sanal POS alt yapısı sağladıklarını anlatan Kutlu, bir bankanın da teknoloji alt yapısını yükselttiklerini belirtiyor. Asıl hedefte ise FinTekleşmek isteyen bankalar var…
Burak Kutlu ile Payten Türkiye ve Paratika’nın sunduğu çözümleri, yurt dışı açılımını ve grubun gelecek planlarını konuştuk…

Bağlı bulunduğunuz ASEE Group ve Payten Türkiye’nin sektörlerindeki konumunu, ulaştığı seviyeyi değerlendirebilir misiniz?

ASEE Türkiye ve Payten Türkiye’nin bağlı bulunduğu, 3 bin 800 çalışanı ve 23 ülkedeki operasyonuyla Avrupa’nın en büyük bilişim firması olan ASEE Group’un 2022 yılı satış gelirleri yüzde 20 artışla 3.7 milyar Euro’ya ulaştı. Payten’in globaldeki satış gelirleri ise bir önceki yıla göre yüzde 39 artışla 160.6 milyon Euro’ya yükseldi.
Payten Türkiye olarak ülkemizde ve yurt dışında sanal POS altyapısı sunduğumuz 27 banka ve 50 binin üzerinde üye iş yeri, yıllık 1.2 milyarın üzerinde e-ticaret işlem adedi ve aylık 5.5 milyondan fazla tokenizasyon işlemine aracılık ederek ülkenin en büyük online ödeme alt yapısını yönetiyoruz.

2021 yılında yüzde 300 büyüme kaydeden TCMB faaliyet onaylı ödeme kuruluşumuz Paratika, 2022’yi ise yüzde 476 büyümeyle tamamladı. Müşterilerimize kesintisiz online ödeme alma ve e-ödeme ekosistemlerini kolayca yönetme imkanı sağlıyoruz. 24 yıllık bir Ar-Ge firması olarak, İTÜ Teknokent’te bulunan merkezimizde geliştirdiğimiz özel projelerimiz ve yenilikçi çözümlerimizle son 1.5 yılda Türkiye’den ve yurt dışından 9 ödül alarak başarımızı tescilledik.

Türkiye’de ilk, dünyada ise ilk 10 arasında yer alan “Paya Dayalı Kitle Fonlama Online Ödeme Altyapısı” projemiz geçen yıl Amerika’dan Gümüş Stevie ve BAI, Avrupa’dan MPE ve Türkiye’den Altın PSM ödülleri ile ulusal ve uluslararası arenada toplam 4 ödülün sahibi oldu.

2022’de yine sektörde yepyeni bir çözümü müşterilerimize sunduk. AXA Sigorta için Payten Payment Gateway çözümünü kullanarak hayata geçirdiğimiz AXA Sigorta Self Servis Dijital Tahsilat projesi, Smart Insurance Awards’ta “Dijital Dönüşüm” kategorisinde Gümüş Ödül’ün sahibi oldu.

ASEE ile ortak geliştirdiğimiz, Türkiye’de telefonla güvenli ödeme alma dönemini başlatan Payten Secure IVR geçen aralık ayında dijital ödeme güvenliği kategorisinde Altın PSM ve Amerika merkezli “17. Stevie® Awards for Sales & Customer Services”te Gold Stevie ödüllerinin sahibi oldu.

Paratika, Deloitte Technology Fast 50™2022 Turkey listesine girerek, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi arasında yer aldı. Payten Teknoloji de Bilişim 500 listesinde 6 farklı kategoride sıralamaya girdi.

Bizi geçen yıl GPTW- Great Place To Work sertifikasıyla ödüllendiren 240 kişilik uzman ekibimiz ve Ar-Ge gücümüzle ödeme sektörünü geliştirmeye devam edeceğiz.

Sanal POS, Payten Payment Gateway, Fintech Suite, paya dayalı kitlesel fonlama… Biraz bu ürün ve çözümlerinizin ayrıntılarını anlatabilir misiniz?

Ülkemiz finansal teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılması konusunda iyi bir noktada. Biz de Payten olarak global gücümüz, 24 yıllık bilgi birikimimiz, inovasyon kültürümüzden doğan Ar-Ge yatırımlarımız ve en önemlisi nitelik ve deneyimleriyle sektörün en iyilerinden oluşan uzman ekiplerimizle, finansal teknolojiler ve ödemeler sektörlerinde örnek teşkil eden yenilikçi çözüm ve projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.

Geçen nisan ayında, şirketlere ödemeleri yönetmenin en kolay yolunu sunan Payten Payment Gateway çözümümüzün yeni kimliği ve yeni sürümünü tanıtmıştık. Tam anlamıyla bir “ödeme orkestrasyonu” olan bu çözümümüzün mottosunu “ödemeleri yönetmenin en kolay yolu” olarak belirledik. Sunduğu özellikler ve avantajlarla Türkiye’nin en geniş kapsamlı ödeme geçidi çözümü olan Payten Payment Gateway, hazır bağlantıları sayesinde işletmelere tek entegrasyonla, tek arayüz üzerinden Türkiye’deki ve yurt dışındaki sanal POS’lar, bankalar, ödeme kuruluşları, mobil cüzdanlar, havale/kredi yöntemleri ve alternatif ödeme sistemleriyle özgürce çalışma imkânı tanıyor. Her ölçek ve her sektörden işletmeye kendi e-ödeme ekosistemini tek merkezden ve kolayca yönetme avantajı sağlıyor. Tüm online ödemelerin arka planda efektif bir şekilde orkestrasyonunu sağlayan çözüm, satış dönüşüm oranlarını artırıyor, maliyetleri minimize ediyor ve müşteri ödeme deneyimini en üst seviyeye taşıyor.

TÜRKİYE’DE “ÖDEME GEÇİDİ 2.0” DÖNEMİNİ BAŞLATTIK

Bugün e-ticaret, perakende, sigorta, otomotiv, zincir işletmeler, eğitim, enerji/yenilenebilir enerji, seyahat, araç kiralama gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerden holdinglere kadar B2B ve B2C ödeme alan pek çok farklı firmanın ilk tercihi Payten Payment Gateway. Çünkü, Türk mühendislerin geliştirdiği ve bugün sadece Türkiye’de değil Payten’in global yapısında da zengin kapsamıyla benzersiz konumu olan bu çözüm, şirketlere tek ürünle kolaylık ve esneklik sağlayarak işlerini daha da büyütme imkanı sunuyor. En büyük avantajlarından biri de modüler bir yapıya sahip olması. Bu sayede hem anahtar teslim hem de ihtiyaca göre özelleştirmelerle sunabiliyoruz. “Kullandığın kadar öde” sistemi sayesinde firmalara finansal rahatlık sağlıyoruz. 

Onlarca modül ve çözümle entegre çalışan Payten Payment Gateway, bir şirketin online ödemeler konusunda ihtiyacı olan tüm çözümleri tek ürünle sunma kabiliyetine sahip. Üstelik ödeme işlemlerini en uygun komisyonlu sanal POS’a yönlendirerek fark yaratıyor. Bu sayede sektördeki diğer geleneksel ürünlerin ötesine geçiyor.

* Payten Payment Gateway’in “hata koduna göre akıllı işlem yönlendirme” özelliği, bir hata alınması durumunda ödeme isteğini diğer Sanal POS’lara otomatik yönlendiriyor.
* Ürünümüzün “kart saklama” özelliği, PCI-DSS Level 1 sertifikalı ortamda, en üste seviye güvenlikle kesintisiz ve pürüzsüz bir ödeme akışı sağlıyor.
* “B2B tahsilat yönetimi” özelliğiyle karmaşık tahsilat süreçlerini kolaylaştırıyoruz.
* “Mutabakat” çözümümüz, işlem ve komisyon mutabakatlarının otomatik gerçekleşmesine imkân tanıyor.
* “Kapalı devre cüzdan” özelliğiyle tüketicilerin kredi kartı, banka kartı veya ön ödeme kartlarından para yükleyerek e-cüzdanlarıyla güvenle alışveriş yapabilmelerini sağlıyoruz.
* “Çoklu ödeme” (parçalı ödeme) özelliği, link ve QR kod da dahil kullanıcılara ödemelerini parçalara bölerek, her bir parça için farklı ödeme aracı kullanma imkânı tanıyor.
* “Pazaryeri” çözümümüz, Türkiye’nin lider online pazaryerleri tarafından tercih ediliyor.
* “Alışveriş kredisiyle ödeme” seçeneğiyle kredi kartı, havale/EFT kullanmayı tercih etmeyen veya kart ve hesap limiti yeterli olmayan kullanıcılara avantajkolaylık sunarken, üye işyerlerimizin de daha fazla yeni müşteriye ulaşmasını sağlıyoruz.
* Globalde hizmet veren ve yurt dışına açılmak isteyen işletmeler için yurt dışı ödeme yöntemleri sağlıyoruz.
* “Software only POS” sayesinde Android tabanlı akıllı cihazlar POS cihazına dönüştürülerek kolayca ödeme alınabiliyor.
* “Gelişmiş anti-fraud” çözümümüzle ödeme süreçlerinin uçtan uca güvenliğini sağlıyoruz.
* Payten Olağanüstü Durum Merkezi (ODM) ile herhangi bir felaket anında tüm ödeme süreçlerinin pürüzsüz şekilde devam etmesini sağlıyoruz.
* Türkiye’de telefonla güvenli ödeme alma dönemini başlatan, Altın PSM ve Global Altın Stevie ödüllerinin sahibi Secure IVR çözümlerimizi de Payten’in uzman ekiplerinin 7/24 canlı desteğiyle müşterilerimize sunuyoruz.

Tüm bu çözümlerin beraberinde, sektörde benzeri olmayan “ödeme danışmanlığı” hizmetimizle Payten’in 24 yıllık bilgi birikimini müşterilerimize aktarıyor, büyüme yolculuklarında onların en yakın ve en güvendikleri iş ortağı oluyoruz. Tüm çözümlerimizi AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub ile 360 derece korunduğu uçtan uca güvenli bir altyapıda, 7/24 canlı destek hizmetimizle sunuyoruz.

Tüm bu özellikler, işletmelere hem ticari faaliyetlerini hem de müşterilerini koruma imkanı tanımanın yanı sıra operasyonel maliyet, maksimum başarılı işlem oranı ve yüksek satış dönüşümü sağlıyor.

FİNTEK KURMANIN EN KOLAY YOLU: PAYTEN FINTECH SUITE

Artık 10 yıl önce hayal bile edilemeyen kavramlar ve yeni iş alanlarıyla karşılaşıyoruz. Bunların en çarpıcı örneklerinden biri de FinTek. FinTek, finansal işlemlerin çok daha hızlı ve çok daha pratik bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla ortaya çıkan bir sektör. Sektör çok hızlı büyüyor ama açık inovasyonu benimseyen, katma değerli hizmet ve finansal çeşitliliğini artırarak müşterilerine daha fazla finansal erişilebilirlik, haliyle daha fazla özgürlük sunabilen FinTek’ler ayakta kalabiliyor.

Payten olarak biz de ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda, yenilikçi ve anahtar teslim FinTek çözümü Payten Fintech Suite’i hayata geçirdik. Bu ürünle “Türkiye’de tam kapsamlı FinTek şirketi hizmeti vermenin anahtarı bizde” diyoruz. Yakın gelecekte FinTek sektörünün “super app”i olacağına inanıyoruz. Bu çözümle FinTekleşmek isteyen bankalar, mevcut hizmet portföyünü geliştirmek isteyen hâlihazırdaki FinTek sağlayıcıları ve sektöre yeni giren FinTek’lere tüm ihtiyaçların bir arada olduğu uçtan uca güvenli ve çok kanallı bir FinTek ekosistemi sunuyoruz.

Payten Fintech Suite, bir FinTek şirketi kurmanın ya da zengin kapsamlı çözümlerle daha rekabetçi bir FinTek kuruluşu olmanın kaynak, zaman ve yönetim bakımından gerektirdiği tüm zorlukları ortadan kaldırıyor. Kolay entegrasyonla tam kapsamlı ve profesyonel bir FinTek altyapısı sunuyor.

Ödeme geçidi, sanal POS, alternatif ödeme yöntemleri, cüzdan çözümleri/e-cüzdan, açık bankacılık, para transfer hizmetleri, hesap konsolidasyonu, mutabakat çözümü, bayi tahsilatları, Android POS, kart saklama, mobil çözümler, secure IVR, alışveriş kredisi entegrasyonu, AI ve ML destekli olarak 360 derece koruma sağlayan ASEE InACT Antifraud Hub ürünleri ve FinTek danışmanlığını kapsayan uçtan uca güvenli ve çok kanallı bir FinTek ekosisteminden bahsediyoruz.

Üstelik FinTek şirketi kurmak için artık yıllara da gerek yok. Tüm çözümleri tek merkezden ve 7/24 canlı destekle sunuyoruz. İşletmelerin yüksek maliyet ve uzmanlık gerektiren teknik süreçlere ve personele yatırım yapmalarına gerek kalmadan, 2-3 yıllık hazırlık sürelerini minimum seviyeye çekerek zaman ve efor tasarrufu sağlıyoruz.

Bilindiği üzere, Payten ve ASEE birçok sektörde olduğu gibi bankacılıkta da güçlü bir konumda. Nestpay çözümümüzü sunduğumuz Türkiye’nin önde gelen birçok bankasıyla uzun yıllara dayalı iş birliklerimiz var. FinTek ise geçmişi 10 küsür yıla dayanan genç bir sektör ve hızla olgunlaşmaya devam ediyor. Özellikle bankaların bu alana ilgi duymasıyla FinTek sektöründe yepyeni bir dönüşüm başladı. Artık bankalar da FinTekleşmek istiyor. Biz de Payten olarak bu yıl tanıttığımız anahtar teslim FinTek çözümü Payten Fintech Suite’i, FinTekleşmek isteyen bankalar ve büyümek isteyen FinTek kuruluşlarına sunmaya başladık. Tüm kuruluşlara gerek 7/24 canlı destek gerek FinTek danışmanlığı hizmetlerimizle ihtiyaç duydukları her konuda destek sunuyoruz.

IRAK ÖDEME SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR AÇILIM

Payten Türkiye’nin başta Mısır ve Azerbaycan olmak üzere yakın coğrafyada, yurt dışında yürüttüğü açılım çalışmalarını da anlatabilir misiniz?

Artık fiziksel ödeme araçlarının kullanımlarının azaldığı, ödemelerin daha çok dijital ortamlarda anlık ve ülke sınırlarına bağlı kalmadan yapılabildiği yöntemler hayatımızda. Nitekim girişimler de bu doğrultuda yoğunlaşıyor.
Biz de Payten olarak tüm coğrafyalarımızda lisans genişletme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ve bugün geldiğimiz noktada oldukça geniş bir coğrafyada çözüm ve hizmetlerimizi sunuyoruz. Orta ve Doğu Avrupa’nın dışında İspanya ve Portekiz’den Latin Amerika’ya (Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti ve Peru) kadar faaliyet alanımızı genişlettik. Sırbistan’da lisansımız var. Mısır’da da e-para lisansımızı aldık. Ayrıca AB’nin tamamında geçerli bir lisans hedefine ulaşmak için çalışmalarımız hızla sürüyor.

Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti ve Peru’da şirket satın almalarımızı sürdürüyoruz. Payten olarak birçok coğrafyayı yenilikçi finansal teknoloji çözümleriyle buluşturan uluslararası bir markayız.

Payten ve ASEE’nin Türkiye ve globalde bankacılık sektöründeki güçlü konumundan bahsetmiştik. Dijital bankacılıkta atılım yapmayı hedefleyen Azerbaycan’la yakın temastayız. Geçen aylarda Azerbaycan Merkez Bankası ve Azerbaycan Bankalar Birliği üyesi olan bankaların yetkililerini İstanbul’da ağırladık. Türkiye bankacılık sisteminin dijital dönüşümünden dijital bankacılığın şirketler ve son kullanıcılara sağladığı avantajlara, dijital başvuru süreçlerinden e-ödeme güvenliğine kadar A’dan Z’ye e-ödeme süreçlerini konuştuk, karşılıklı olarak sektörel deneyimler, ihtiyaçlar ve görüşlerimizi paylaştık. Bu önemli toplantıyla da dijital bankacılık ve e-ödeme sistemleri konusunda Azerbaycan ve Türkiye arasında yeni iş birliklerine yönelik ilk adım atıldı. Bu adımın umut verici iş birliklerinin habercisi olduğunu söyleyebiliriz. Diğer Türk Cumhuriyetleri ile ilgili araştırmalarımız da sürüyor.

Mısır’da e-ticaretle ilgili yasal düzenleme tamamlandığı için o pazar da epey hareketlendi. Mısır’daki ofisimiz de oradaki çalışmalarını hızlandırdı. Yakında oradan da yeni haberlerimiz gelecek.

Son olarak bizim için yepyeni bir gelişmeyi de PSM okurlarıyla paylaşmak isteriz. Yeniden kurulma aşamasında olan bir ülke olan komşumuz Irak’ta Merkez Bankası’ndan elektronik para lisansı almış olan, aynı zamanda issuing ve acquiring hizmetleri sağlayan Al Saqi isimli firma ile Payment Gateway alt yapısı konusunda anlaşmış bulunuyoruz. Sanal POS ürünümüz ülkede hizmet vermeye başladı. Bölgesel iş ortağımız Numerati ile yeni projeler için görüşmelerimiz devam ediyor. Ödeme sistemleri alanında birikimimizi diğer ülkelere aktarma refleksimiz, olağan bir süreç olarak iş yapış şeklimize yön veriyor.

SEÇİM NEDENİYLE ARA VERİLEN SATIN ALMA ARAYIŞLARI YENİDEN BAŞLADI

Türkiye’deki iştirakleriniz, iş ortaklarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Yeni satın alma, ortaklık, satış gibi planlar söz konusu mu?

Türkiye’nin en büyük online ödeme altyapısını yöneten ve en yeni teknolojik gelişmeleri ilk uygulayan firma olarak, İTÜ Teknokent’te bulunan Ar-Ge merkezimizde sürekli geliştirdiğimiz ürünlerimiz, yüzde 99.9 başarılı işlem oranıyla işletmelere yüksek dönüşüm ve kârlılık sağlıyor. Ürün portföyümüzde yer alan bankaların sanal POS altyapısı Nestpay, bir ödeme geçidinden çok fazlası Payten Payment Gateway, anahtar teslim FinTek çözümleri sunmak isteyen lisanslı kuruluşlara özel Fintech Suite, TCMB faaliyet onaylı ödeme kuruluşumuz Paratika, inovatif mobil çözümler sunan Mobven ve Android POS, kapalı devre cüzdan ve mobil ödeme çözümleri sunan Smarttek ile ödeme ekosisteminin her aşamasına dokunuyor, büyüme oranları ve ödüllerimizle başarılarımızı katlamaya devam ediyoruz.

ASEE Grubu’nun üç ana faaliyet kolundan biri e-ticaret ve Türkiye bu kategorinin merkezi konumunda. Bütün bölgelerde e-ticaretle ilgili operasyonlara ve satın almalar gibi önemli işlemlere Türkiye’deki merkezden karar veriliyor.
Bildiğiniz gibi e-ticaret son 5 yıldır yaşam döngüsünün en verimli zamanlarını yaşıyor. Aynı şekilde, dijital ödemeler de e-ticarete eş değer bir büyüme sergiliyor. Bu şekilde dinamik bir büyüme ivmesine sahip sektörlerde özellikle bazı alanlar yatırımcıların ilgi odağı oluyor. Bizim de şu an radarımızda, açık bankacılık hizmetleri veren, cüzdan teknolojileri geliştiren, üye iş yerlerine direkt hizmet veren, yapay zeka üreten ve bunları satılabilir hale getiren şirketler var. Örneğin grubumuzda yer alan Mobven, yurt dışında birçok banka için mobil uygulama geliştiriyor. Türkiye’de de bu alanlarda portföyümüzü genişletecek bazı şirketlerle görüşmelerimiz sürüyor.