First Republic Bank’ı satın alacak banka belli oldu

First Republic Bank’ı satın alacak banka belli oldu

ABD’de iflasın eşiğine gelen First Republic Bank’la ilgili beklenen adım geldi.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), ülkenin önde gelen bankalarından JP Morgan’ın First Republic Bank’ı satın almak için sunduğu teklifi kabul etti.

First Republic Bank’ın yaklaşık 229,1 milyar dolarlık aktif varlığı, 103,9 milyar dolarlık da mevduatı var.

Üç ay önce 26 milyar doların üzerinde olan First Republic Bank’ın hisse değeri, 28 Nisan’da bir günde yüzde 50’ye yaklaşan kayıpla 1 milyar doların altına gerilemişti.

ABD hükümeti, aralarında JPMorgan ve PNC’nin olduğu finans gruplarından, krizdeki First Republic Bank’ın tamamı veya bir kısmı için teklif vermelerini istemişt.

Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, daha önce 11 bankayı First Republic’e 30 milyar dolar mevduat yatırmak üzere bir araya getiren JPMorgan’ın, çözüm sonrası bir anlaşma için bir teklif vermeye hazırlandığını belirtmişti.

NE OLDU?

Geçen ay ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflası sonrası First Republic Bank da finansal zorluk yaşamıştı.

Mart ortasında Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun aralarında bulunduğu 11 büyük banka, First Republic Bank’a destek olmak ve bankacılık sektöründeki güveni sağlayarak bankalardan kaçışların yayılmasını önlemek amacıyla toplam 30 milyar dolar mevduat aktaracağını duyurmuştu.

First Republic’in yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosu, bankanın mevduatlarının, ABD’li büyük bankalardan gelen 30 milyar dolara rağmen mart sonu itibarıyla geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 40,8 azaldığını ortaya koymuştu.

Silikon Vadisi Bankası’nın 10 Mart’taki çöküşünün ardından büyük mevduat çıkışları yaşayan First Republic’in hisseleri, yaşanan endişeler nedeniyle bu yıl değerinin yüzde 97’sini kaybetmişti.