Fitch, Çin beklentisini güncelledi

Fitch, Çin beklentisini güncelledi

Fitch, Çin’in faiz indirimi beklentisini gelecek yıla ertelediğini açıkladı. Çin ile ilgili beklentiler ülkenin faiz oranını bu yıl yüzde 2,5 seviyesinde sabit tutacağı yönünde.

CNBC’nin haberine göre Fed’in faiz oranlarını yüksek tutmasıyla nedeniyle kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu yıl içinde artık Çin’den bir faiz indirimi beklemiyor.

Beklentiler Çin’in 1 yıl vadeli borçlanma faizi oranını (MLF) bu yıl yüzde 2,5 seviyesinde sabit tutacağı yönünde. Gelecek yıl ise yüzde 2,25’e indirileceği tahmin ediliyor.

Fitch Ratings’in Asya Pasifik’teki ülke notu başkanı Jeremy Zook yaptığı açıklamada “Bunun arkasında birkaç faktör var. İlk olarak dış tarafta, Fed’e yönelik değişen beklentiler nedeniyle ABD doları karşısındaki döviz kuru endişeleri Çin Halk Bankası’nı kısıtlıyor.” dedi.

Zook, gelecek yıl Fed’in politika faizini düşürmeye başladığında bunun PBOC’ye biraz daha fazla manevra alanı vereceğini öngördüklerini belirtti.

Geçen hafta faiz oranını sabit tuttuğunu açıklayan Fed, yıl sonuna kadar sadece bir indirim yapılabileceğine işaret etti.

Çin Halk Bankası için zorluklar var

Daha sıkı Fed politikası ABD dolarının Çin yuanı karşısında güçlü kalmasını sağladı.

Zook aynı zamanda, banka net faiz marjlarının düşük olmasıyla ilgili endişeler olduğunu, bu durumun da Çin Halk Bankası için zorluklar oluşturduğunu söyledi.

PBOC Başkanı Pan Gongsheng yaptığı bir konuşmada para politikasının destekleyici kalacağını söyledi ve yuan döviz kurunun karmaşık koşullar altında temelde istikrarlı kaldığını belirtti.