Generali, Almanya operasyonlarını Çinlilere devrediyor 

Generali, Almanya operasyonlarını Çinlilere devrediyor 

AKILLI YAŞAM DERGİSİ/ÖZEL HABER

Generali Sigorta, sermayeyi serbest bırakmak ve mâli yapısını güçlendirmek için Almanya’daki iştirakini sembolik bir fiyata devrediyor.

İtalyan sigortacılık devi Generali, Almanya’daki iştiraki Deutschland Pensionskasse AG’yi Çinli Fosun International’a satmaya hazırlanıyor. Generali, kârlılığı artırmak için uzun süredir hayat sigortası branşından çıkmak istiyordu. 

Bloomberg News’in haberine göre Generali, sermayeyi serbest bırakmak ve mâli yapısını güçlendirmek için Almanya’daki iştirakini sembolik bir fiyata devrediyor. Kaynaklar, yaklaşık 2.5 milyar dolar varlığa sahip Deutschland Pensionskasse AG satışının bu ay içinde tamamlanacağını söylüyor.

Generali daha kârlı alanlara odaklanarak genel kârlılığını artırmaya çalışıyor. Bu plan çerçevesinde de yüksek getiri sağlamayan portföyler ile hayat ürünlerini elden çıkarıyor. 

Generali Sigorta İcra Kurulu Başkanı Philippe Donnet 2021 yılında hissedarlara yaptığı sunumda hayat dışı sigorta ve varlık yönetimi tarafında büyümek istediklerini anlattı ve 2024 yılına kadar 5.6 milyar euro temettü sağlamayı vaat etmişti.