Goldman Sachs’a rekor ceza

Goldman Sachs’a rekor ceza

ABD merkezli banka Goldman Sachs, kadın çalışanlarına daha az maaş ödediği ve daha az fırsat sunduğu iddiaları sonrası, ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 215 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. 2 bin 800 kadın çalışanın dahil olduğu yargı süreci uzun zamandır sürüyordu, davanın gelecek ay görülmeye başlanması bekleniyordu. Kurum, dışarıdan uzmanlarla ödeme ve atama sistemlerinin incelenmesi için mahkeme dışında anlaşmaya gitti.

YÜZDE 20 AZ ÖDEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Davanın taraflarından olan Shanna Orlich, 13 yıldır bu amaca hizmet etmekten gurur duyduğunu ve bu anlaşmanın başka kadınlara yardımcı olmasını umduğunu dile getirdi. Goldman Sachs, 2010 yılından beri bankayı “erkekler kulübü” olarak suçlayan kadınların yasal talepleriyle karşı karşıyaydı. Kadın yöneticilere erkeklerden yüzde 20 daha az maaş verildiği ve kurumun cinsel tacize göz yumduğu öne sürülüyor.

YÜZDE 29’U KADIN

Goldman Sachs, kadın yönetici sayısını artırmayı ve 2025 yılına kadar başkan yardımcılarının yüzde 40’ının kadın olmasını amaçladığını açıkladı. Şu an kurumda çalışan partnerlerin ve yöneticilerin yüzde 29’u kadın. Kurumun 2002 yılı itibarıyla yatırım bankacılığı, yatırım yönetimi ve menkul kıymetler bölümünde çalışan kadınlara anlaşma kapsamında para verilebilir. İngiltere’de Goldman Sachs cinsiyete göre ne kadar para verdiğini hükümete açıklamak zorunda. İngiltere’de kadın ve erkek arasındaki maaş eşitsizliğinin oranı ortalama yüzde 9,4 iken bu veri Goldman Sachs’ta yüzde 20 ile ortalamanın çok daha üzerinde.

BBC’ye göre Google geçen yıl benzer bir süreç ile ilgili olarak 15 bin kadının açtığı davayı çözmek adına 118 milyon dolar ödemiş, video oyun şirketi Riot Games ise 2 bin 300 kadının açtığı dava kapsamında 100 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.