Gültepe: Kurun enflasyon oranında artması gerekiyor

Gültepe: Kurun enflasyon oranında artması gerekiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ihracat gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gültepe’nin açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Son 18 ayda iki ay hariç rekorlar kırılan bir ihracat serisi var. İhracat tarafında çift rakamlı artışları açıkladık. Artış hızında bir yavaşlama var. Bunda dünyadaki büyüme görünümünün de etkisi söz konusu.

Almanya Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarının başında geliyor. Dolayısıyla Avrupa’nın görünümü Türkiye ihracatı üzerinde etkili oluyor.

Girdi maliyetlerinin yüzde 50’sinin dolar satışlarının yüzde 50-60’ının euro olduğu yerde paritedeki makas bizi etkiliyor. Bizim ihracatımızda paritenin etkisi 12 milyar dolara yakın. Bu durum bizim rekabetçiliğimizi düşürüyor.

İhtiyaçların ötelenmesiyle satışlarda düşüş yaşanıyor.

Türkiye son 2-3 yılda üretim ve ihracat alanında iyi bir mesafe kaydetti. Rekabetçiliğimizi koruyabilmemiz için girdi maliyetlerini kontrol altına almak gerekiyor.

Enflasyon dikkate alındığında kurun bu seviyelerde olmaması gerekiyor. Kurun enflasyon oranında artması gerekiyor. Kurun üreticilere destek çıkması gerekiyor.

Aylık enflasyon yüzde 2 ise kurun da o seviyede artması gerekiyor. Hazır giyim sektöründen biri olarak şunu söyleyeyim, Türkiye’de birçok yatırım yapıldı. Çarkların dönmesi lazım, dünyaya satış yapmamız gerekiyor. Bloomberg HT