Atilla: Ne Berat Albayrak’ın adamıyım ne de iktidarın bürokratı

Atilla: Ne Berat Albayrak’ın adamıyım ne de iktidarın bürokratı

Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, T24’ten Cansu Çamlıbel‘e verdiği röportajda, ABD’deki davayı, hakkındaki iddiaları, tutukluk süreci sonrası Türkiye dönüşünde havalimanında dönemin bakanlarından Berat Albayrak tarafından karşılanması, iktidara bakışını ve Borsa İstanbul’daki görevinden neden ayrıldığını anlattı.

‘EN BAŞTAN ZARRAB’IN HALKBANK MÜŞTERİSİNİ OLMASINA İTİRAZ ETMİŞTİM’

‘Kutuplaşmaya malzeme olmaktan’ hoşlanmadığını belirten Atilla, hükümetin kendisine özel bir desteği olduğunu da düşünmediğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la hayatında bir kez görüştüğünü söyledi. “Borsa’da ters düştüklerimin herhangi bir politikayı yürütebileceğini zannetmiyorum” diyen Atilla, kalması için hükümetten bir telkin olmadığını da ifade etti.

‘SAVCILAR HÜKÜMETLE İLGİLİ SORULARI BAŞKA RAUNDA SAKLAMIŞ OLABİLİR’

Halkbank davasının birincil aktörü Reza Zarrab’ın kendisinin konularla ilgisi olmadığını bildiğini, hatta bunu yüzüne söylediğini aktaran Atilla, Zarrab’ın Halkbank müşterisi olmasına en baştan itiraz ettim” dedi. ABD’de devam eden dava içinse “Savcılar hükûmetle ilgili soruları başka raunda saklamış olabilir” yorumunda bulundu.

‘O DÖNEM BABACAN’IN HER KONUYA VAKIF OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Dönemin ekonomiden sorumlu bakanı Ali Babacan’ın her konuya vakıf olduğunu düşündüğünü vurgulayan Atilla, aksi bir iddia içinse “Ali Babacan konulara vakıf değilse demek ki görevini yapmıyordu” ifadesini kullandı. Ayrıca “ABD, Zarrablar hakkında bizi neden uyarmadı orası muamma” sorusunu yönelten Atilla, “Zarrab o dönem İran için kullanışlıydı, belki de bugün Yahudiler için kullanışlı. Zarrab’ı muhtemelen Halkbank duruşmalarında yeniden tanık koltuğunda görürüz” değerlendirmesinde bulundu.

4 bakan yolsuzluk iddiasıyla istifasıyla sonuçlanan 17-25 Aralık operasyonları için “Tabii farklı bir boyut olduğuna ilişkin bir fikrimiz oluştu. Tuhaf bir durum olduğu aşikardı. Ama neyin ne kadarının doğru ne kadarının fabrikasyon olduğunu bilmediğimiz için flu kaldı bir çok şey. Zaten o noktada artık Zarrab’la kesinlikle çalışılmaması gerektiği konusunda fikrim netleşmişti benim” dedi.

‘EŞİM ABD’YE GELEMESİN DİYE PASAPORTUNA EL KOYULDU’

Halbank’ın temyiz duruşması için iyimser olmadığını anlatan Atilla, tutuklu olduğu dönemde eşinin ABD gelmesinin engellenmeye çalışıldığını açıklayarak, “Devletin içinde birileri ABD’ye gelemesin diye eşimin pasaportuna el koydu” bilgisini paylaştı.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.